Rodzaje klamek w oknach

Klamka zapewnia komfort użytkowania, a także poczucie bezpieczeństwa w danym budynku. Okna, które są wyposażone w dobrej jakości klamki, mogą zapewnić wysoki poziom odporności na włamanie, czyli są oknami antywłamaniowymi. Współcześnie oprócz typowych funkcji, klamki w oknach zapewniają większe bezpieczeństwo podczas użytkowania okna. Są dostępne na przykład klamki z kluczykiem, które sprawiają, że okien nie można otworzyć samemu. Jest to szczególnie ważne, gdy w domu są małe dzieci.

Kupując klamki coraz częściej zwraca się także uwagę na to, jak takie elementy się prezentują. O tym szczególe jednak przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy zakupione klamki zdążą się zużyć. Natomiast stosując właściwą pielęgnację i konserwację, można z zakupionej klamki cieszyć się znacznie dłużej, zwłaszcza, jeśli nie będzie zawodzić podczas otwierania, zamykania, uchylania, przesuwania okna, czy też wtedy, gdy ważna jest mikrowentylacja.

Jakie są rodzaje klamek okiennych i balkonowych?

Do wyboru jest na przykład klamka Secustik®, która posiada mechanizm blokujący, będący podstawowym, zintegrowanym zabezpieczeniem. Dzięki niemu nie można przesunąć okucia okiennego, gdy chcemy tego dokonać od zewnątrz. Przekręcając tę klamkę o 180 stopni do pozycji uchylnej, usłyszymy wyraźny dźwięk, który informuje o tym, że zatrzasnął się mechanizm blokujący.

Klamka z blokadą naciskową SecuForte®

W przypadku gdy skrzydło okienne jest uchylone, bądź zamknięta, klamka SecuForte® wraz z trzpieniem są od siebie odseparowane, a klamka blokuje się w sposób automatyczny. W ten sposób można się zabezpieczyć na wypadek, gdyby miało dojść do włamania przez okno.

W przypadku, gdy klamka ta nie jest połączona z trzpieniem, nie można nią w żaden sposób poruszyć od zewnątrz. Włamanie nie dojdzie do skutku, jeśli nastąpi próba przesunięcia okucia okiennego, bądź też przewiercenia ramy, czy przekłucia szyby.

Klamki Hoppe z technologią SecuForte

Klamki te działają w inaczej niż te zwykle, jednak ich obsługa nie jest skomplikowana. W tym przypadku zastosowano zasadę „najpierw naciśnij, a później przekręć”. Zatem, jeśli chcemy otworzyć okno, musimy najpierw nacisnąć klamkę w taki sposób, by skierować ją w kierunku rozety. W ten sposób zwolni się blokada i będzie można swobodnie obrócić klamkę. W momencie, gdy uchylamy, bądź zamykamy okno, klamka ponownie zostaje zablokowana. Blokadę można wyłączyć przy kolejnym naciśnięciu. Dzięki funkcji blokowania klamki przy zamkniętym i uchylonym oknie włamywać nie może dostać się do wnętrza.

Klamki okienne Secu100® i Secu200® z kluczykiem

Technologia Secu100® i Secu200® zapewnia wysoki poziom mechanicznej ochrony przed włamaniem. W pierwszym przypadku nie można oderwać lub ukręcić zaryglowanej klamki do siły 100 Nm. W drugim przypadku aż do siły 200 Nm. Zamknięcie na kluczyk sprawdza się też wtedy, gdy w domu są małe dzieci.

Klamki okienne z SecuSelect®

Klamki te nie tylko zabezpieczają przed włamaniem, ale również doskonale się prezentują. Klamek tych nie można oderwać, czy odkręcić z siłą do 100 Nm. Poza tym mechanizm blokujący utrudnia przesunięcie okucia od zewnątrz. Nawet jeśli włamywać zadziała siłą większą niż 100 Nm i wyrwie klamkę, rozeta pozostanie na swoim miejscu i zabezpieczy okno. Klamka ta umożliwia łatwą i szybką blokadę okna, które jest albo uchylone, albo zamknięte poprzez naciśnięcie zamka.

Klamka z kluczykiem i przyciskiem SecuDuplex®

Klamkę z przyciskiem SecuDuplex® można przekręcić wtedy, gdy cylinder zamykający jest odblokowany i wciśnięty. Jeśli nie wciśniemy cylindra, wtedy klamka zablokuje się w pozycji uchylnej 180 stopni i zamkniętej 0 stopni.

Klamka o zmienionej kolejności otwierania okien i drzwi balkonowych

TBT (z ang. Tilt Before Turn) – „uchyl przed otwarciem” – to technika, dzięki której można zablokować klamkę kluczem i przy oknie w pozycji uchylnej. Jeśli chcemy ponownie przekręcić klamkę, musimy najpierw ją odblokować. Klamki te zabezpieczają przed nieuprawnioną próbą otwarcia od wewnątrz.

Klamka uniwersalna do okien i drzwi balkonowych z VarioFit®

W klamce tej znajduje się sprężyna naciskowa na trzpieniu w środku klamki, co pozwala na dopasowanie długości trzpienia do dowolnej głębokości profilu okiennego. Klamka ta pasuje do różnych profili okiennych i jest dostępna w bardziej przystępnej cenie w porównaniu z klamkami o stałej długości trzpienia.

Smart klamka z nadajnikiem radiowym

Klamka SecuSignal® jest idealnym dodatkiem do systemu inteligentnego domu. Dzięki niej zwiększa się poczucie komfortu. Jeśli zmieni swoje położenie, informacja o tym jest jest przesyłana do centralnej jednostki sterującej w postaci sygnału radiowego.

Więcej: http://oknotest.pl/artykuly-tematyczne/klamki-do-okien-hoppe

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here