Cegły są klasycznym materiałem budulcowym, który nadaje się na stworzenie głównej konstrukcji budynku, ale też może zostać wykorzystany jako ciekawy materiał elewacyjny. Obecnie coraz częściej cegły stosowane są też jako materiały ozdobne, które pomagają w przygotowywaniu intrygujących wnętrz w stylu loftowym i industrialnym. Jednak nie zawsze w tym celu konieczne jest sięganie po prawdziwe cegły. Czasem wystarczą kafelki cegłopodobne. Sprawdźmy, dlaczego mogą być lepsze?
Mniejsze i lżejsze płytki cegłopodobne
Jeśli cegły nie są materiałem konstrukcyjnym, a jedynie wykończeniowym, mogą okazać się bardzo nieporęczne w użyciu. Są duże i ciężkie, zajmują sporo miejsca i montowane wewnątrz pomieszczenia poważnie ograniczają przestrzeń. Gdyby pokrywać nimi każdą ścianę, odjęłyby kilka cennych centymetrów z każdej strony!
Dlatego też pierwszymi ważnymi cechami płytek cegłopodobnych są ich wielkość i waga. Są stanowczo cieńsze od klasycznych cegieł oraz lżejsze, co sprawia, że podczas montażu sprawiają mniej trudności. Lepiej trzymają się elewacji, a co więcej – nie zajmują zbyt wiele miejsca. Dzięki temu nie odejmują kilku centymetrów z każdej ściany i nie sprawiają, że pomieszczenia stają się z ich powodu mniejsze.
Brak nasiąkania wodą
Cegły zbudowane są z naturalnej gliny, która jest materiałem głęboko porowatym i łatwo nasiąkliwym. Te dwie cechy sprawiają, że cegły łatwo ulegają nasiąkaniu wodą i przebarwieniom, jeśli znajdą się na nich zabrudzenia wnikające głęboko w strukturę materiału. Wykonane z ceramiki płytki cegłopodobne nie są obarczone takimi problemami. Ze względu na niską nasiąkliwość dobrze sprawdzają się nawet w trudniejszych warunkach, w tym w łazienkach, kuchniach czy na elewacjach zewnętrznych. Charakteryzują się też gładszą, mniej porowatą strukturą, która gwarantuje mniej zabrudzeń i łatwiejsze utrzymanie płytek w czystości. Wytrzymała powierzchnia płytek ceramicznych jest też odporna na zarysowania, ścieranie czy inne uszkodzenia mechaniczne, co niestety nie ma miejsca w przypadku naturalnych cegieł.
Piękna imitacja cegieł. Które modele warto wybrać?
Cegły, jak już wspomnieliśmy, są coraz chętniej wybierane w roli elementu dekoracyjnego, który służy do ozdabiania przestrzeni. Taką samą rolę pełnią też kafelki, które je imitują, dlatego są przygotowywane z najwyższą dbałością o szczegóły. Odwzorowują ciekawą strukturę naturalnych cegieł, taką jak lekka zmiana barwy i nierówności powierzchni.
Nowoczesna imitacja cegieł sprawdza się w wielu pomieszczeniach oraz na elewacjach. To, który z modeli zostanie wybrany, zależy przede wszystkim od efektu, który ma zostać uzyskany, a także od całościowej stylizacji wnętrza lub bryły budynku. Do pomieszczeń o charakterze industrialnym szczególnie chętnie wybierane są modele płytek w naturalnym, rdzawym kolorze. Z kolei na elewacje często kładzione są płytki imitujące żółte, kremowe lub beżowe cegły, które pięknie rozjaśniają dom i doskonale komponują się z wieloma rodzajami okien, drzwi czy dachów.