Akcje online spółek groszowych oraz blue chips

Spółki groszowe oraz spółki blue chips to tak naprawdę dwie różne kategorie przedsiębiorstw – trzeba mieć to na uwadze podczas inwestowania.

Spółki blue chips, spółki groszowe – jaka jest różnica? Czym się one charakteryzują?

Stosuje się różne klasyfikacje, jeśli chodzi podmioty notowane na giełdzie papierów wartościowych. Zgodnie z jednym z takich podziałów wyróżnia się spółki blue chips oraz spółki groszowe. Choć celem firm z obydwu grup jest prowadzenie działalności biznesowej i zarabianie, to między nimi występuje wiele różnic – rzutują one na sposób, w jaki traktują je inwestorzy.

Spółki blue chips – prestiż, duży udział w rynku, stabilność

Prestiż, duży udział w rynku oraz stabilność – są to słowa, które krótko, ale skutecznie pokazują, czym tak naprawdę są spółki typu blue chips. Terminem tym określa się największe, najbardziej znaczące w swojej branży rynkowej oraz stabilne przedsiębiorstwa. Zazwyczaj regularnie odnotowują one dobre lub nawet bardzo dobre wyniki finansowe. Jeśli weźmie się pod uwagę rozmiary majątku oraz reputację i pozycję zajmowaną w danej branży, nie będzie przesadą stwierdzenie, że blue chips to liderzy rynkowi.

Dlaczego o tym piszemy? Odpowiedź jest prosta – ponieważ akcje należące do spółek typu blue chips uchodzą od lat za dobry sposób na alokowanie kapitału. Są one postrzegane przede wszystkim jako bezpieczny sposób na inwestycję. Z jednej strony akcje tych przedsiębiorstw charakteryzują się niskimi wahaniami kursu, z drugiej zaś ich posiadanie często daje prawo do otrzymywania dywidendy. Wydaje się, że akcje online spółek blue chips stanowią dobry sposób na RELATYWNIE bezpieczne, stabilne oraz przewidywalne inwestycje.

Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że blue chips dają wprawdzie spore szanse na zyski oraz regularne dochody (te ostatnie w ramach dywidendy), ale nie wolno zapominać o pewnej kwestii. Zazwyczaj podmioty te mają ustabilizowaną pozycję na rynku, co jednocześnie oznacza dość niewielki potencjał rozwoju… a tym samym wzrostu cen akcji.

Spółki groszowe – niepewny, ale potencjalnie wysoki zysk z inwestycji

W opozycji do blue chips stoją tzw. spółki groszowe. Czy oglądaliście słynny film Wilk z Wall Street? Jeśli tak, to zapewne pamiętacie losy głównego bohatera, który na początku swojej kariery sprzedawał tanie akcje mało znanych przedsiębiorstw – to były właśnie spółki groszowe, czyli grupa, którą chcemy Ci pokrótce opisać.

Spółki groszowe to zazwyczaj niewielkie, mało znane przedsiębiorstwa, które dopiero budują swoją pozycję rynkową. Zazwyczaj mają one stosunkowo niską wartość rynkową i niewysoką kapitalizację rynkową w zestawieniu z firmami blue chips. W porównaniu z tymi ostatnimi są one również znacznie bardziej ryzykowne znacznie bardziej ryzykowne, a cena akcji ulega większym wahaniom. Nie wolno jednak zapominać o plusach:

  • większa zmienność oznacza, że ryzyko strat jest niemałe… podobnie jak szanse na zyski,
  • ewentualne zyski można nierzadko osiągnąć w dość krótkim czasie – akcje spółek groszowych to raczej spekulacyjny instrument finansowy.

Podsumowując, inwestowanie w spółki blue chips i groszowe to różne strategie inwestycyjne, które wymagają od inwestorów odmiennych podejść i kryteriów oceny. Inwestowanie w spółki blue chips może być bardziej stabilne, ale mniej opłacalne, natomiast inwestowanie w spółki groszowe może być bardziej spekulacyjne, ale jednocześnie daje szanse większe zyski w krótkim czasie. Dlatego też, decyzja o inwestycji w konkretną spółkę zawsze powinna być dobrze przemyślana i oparta na solidnej analizie rynkowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here