Niezbędne kwestie formalne dot. ceremonii pogrzebowych

Samodzielne zorganizowanie ceremonii pogrzebowej nie jest zadaniem łatwym. Istnieje wiele czynności, zarówno związanych z kwestiami formalnymi jak i organizacyjnymi. Z uwagi na trudną sytuację w jakiej znalazły się osoby bliskie zmarłemu, w celu przygotowania pochówku warto skorzystać z pomocy specjalistów. Profesjonalny zakład pogrzebowy Warszawa w szybki sposób będzie w stanie zorganizować zarówno pogrzeb katolicki jak i świecki.

Niezbędne kwestie formalne

Koniecznym dokumentem uprawniającym do załatwiania dalszych formalności jest uzyskanie karty zgonu, z reguły wystawianej przez lekarza który stwierdził zgon. W ciągu 3 dni od dnia zgonu, należy przekazać informację do Urzędu Stanu Cywilnego, a czynność tą mogą wykonać najbliżsi zmarłego. Po dokonaniu ww. czynności należy przejść do czynności związanych z uroczystością pożegnania, a jeśli ma być on przeprowadzony w obrządku religijnym powinno się osobiście uzgodnić z księdzem kwestie pochówku. Wszystkie pozostałe czynności warto zlecić zakładowi pogrzebowemu.

Transport zwłok oraz zakup trumny lub urny

Transport zwłok oraz ich przechowywanie do dnia uroczystości warto zlecić zewnętrznej firmie, dzięki czemu cały proces będzie przeprowadzony szybko i sprawnie. Ciało zmarłego można przechowywać do 72 godzin od chwili śmierci a jeśli zgon nastąpił w wyniku choroby zakaźnej termin ten wynosi 24 godziny. W niektórych przypadkach, gdy konieczne jest przetransportowanie ciała do zakładu medycyny sądowej czy prosektorium, zewnętrzna pomoc jest nieoceniona. Jest też niezbędnym rozwiązaniem w przypadku przewiezienia ciała zza granicy.

Kolejnym elementem przy organizacji ceremonii pogrzebowej jest podjęcie decyzji co do pochówku lub kremacji oraz wybór trumny lub urny. W tym przypadku wybór jest ogromny dzięki czemu rodzaj materiału, styl oraz odcień trumny można dopasować do charakteru uroczystości oraz indywidualnych upodobań.

Określenie przebiegu ceremonii

Z uwagi na trudne chwile przez jakie przechodzi rodzina zmarłego organizacja ceremonii powinna zostać zlecona zewnętrznemu podmiotowi. Ciało zmarłego przed uroczystością poddawane jest zabiegom przygotowującym twarz i ciało zmarłego w tym mycie ciała, makijaż, golenie, obcinanie włosów, paznokci oraz ubranie. Dzięki tym usługom rodzina zmarłego nie musi uczestniczyć w tych trudnych dla nich czynnościach.

Organizator pogrzebu zadba dodatkowo o dobór odpowiednich kwiatów oraz wieńców pogrzebowych oraz całą stronę estetyczną obrzędu. Dobierze lub zasugeruje odpowiednią oprawę muzyczną, wystrój kościoła lub kaplicy, rozwiesi klepsydry oraz zaprojektuje nekrolog. Zajmie się ponadto zorganizowaniem konduktu pogrzebowego, a na życzenie bliskich zorganizuje fotografa. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne dla osób które w pojedynkę muszą zająć się organizacją pogrzebu a także w przypadku braku możliwości osobistego załatwienia wielu formalności np. z powodu zamieszkiwania za granicą.

Co ważne, profesjonalny zakład pogrzebowy w ramach swoich usług oferuje opiekę nad nagrobkiem już po pogrzebie, która zawiera uporządkowanie grobu, usunięcie zwiędłych kwiatów oraz zniczy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here