Czy rodzice powinni ograniczać małym dzieciom czas spędzany na smartfonach?

0
746

Ekrany są wszędzie w naszym codziennym życiu. Jako dorośli, nieustannie przełączamy się między pracą na komputerze, sprawdzaniem telefonu, oglądaniem telewizji wieczorem – czasami nawet gramy na tablecie w tym samym czasie. Dzieci przejmują te zachowania, a czas spędzany na ekranie wśród dzieci rośnie. W wieku 11-14 lat czas ten wzrasta do prawie 9 godzin dziennie. Nowe badania sugerują, że ekrany mogą mieć decydujący wpływ na rozwój dziecka, jeśli zacznie ono z nich korzystać w młodym wieku.

Samoregulacja jest kluczem

Badacze rozdawali rodzicom ulotki w przedszkolach i na imprezach środowiskowych. Zrekrutowali 73 dzieci w wieku od 32 do 47 miesięcy i przeanalizowali dane 56 z nich. Naukowcy prowadzili badanie przez dwa i pół roku, od lipca 2016 do stycznia 2019 roku.

Badacze poprosili dzieci o wykonanie serii zadań, które obejmowały powolne chodzenie wzdłuż linii na podłodze i na zmianę z badaczem budowanie wieży z klocków. Jak donosi https://techpolska.pl/, badacze przeprowadzili również rodzaj testu opóźnionej gratyfikacji, w którym poprosili dzieci, aby nie otwierały prezentu, podczas gdy badacz opuścił pokój na krótki czas. Test ten, zapoczątkowany w latach 70. ubiegłego wieku, wykazał, że dzieci, które potrafiły dłużej czekać na nagrodę, miały lepsze wyniki w późniejszym życiu.

Wczesny czas ekranowy może zaszkodzić rozwojowi

Badacze porównali wyniki tych zadań z informacjami uzyskanymi od rodziców na temat czasu spędzanego na ekranie. Informacje te obejmowały wiek, w którym dzieci po raz pierwszy zobaczyły ekran i ile czasu tygodniowo spędzały przy urządzeniu. Wyniki pokazały, że dzieci, które zaczęły korzystać z wszelkich mediów ekranowych (w tym telewizji, komputerów, smartfonów i tabletów) wcześniej w życiu, miały niższe zdolności samoregulacji. Szukasz więcej informacji o wpływie technologii na zdrowie? Sprawdź https://techpolska.pl/

Wyniki pokazały, że było to również prawdziwe w przypadku tych, którzy obecnie używali urządzeń mobilnych (smartfonów lub tabletów lub obu) bardziej niż inni w kohorcie. Pomiary czasu ekranowego nie przewidywały jednak postrzegania samoregulacji dziecka przez rodziców. W związku z wynikami badań, a także jako środek zapobiegawczy, badacze zalecają rodzicom ograniczenie czasu, w którym dzieci w wieku przedszkolnym korzystają z urządzeń mobilnych.

Telewizory i komputery mogą być bezpieczniejsze

Co zaskakujące, badacze odkryli, że ekspozycja na tradycyjne urządzenia, takie jak telewizja i komputery, nie była związana z samoregulacją. Twierdzą oni, że może to wynikać z faktu, że skuteczne okazały się komunikaty o dostarczaniu bardziej przyjaznych dzieciom treści edukacyjnych w telewizji oraz ostrzeganie rodziców, by monitorowali to, co oglądają ich dzieci. Jest również prawdopodobne, że stały charakter telewizora i komputera stacjonarnego powoduje mniej szkód niż urządzenie mobilne, które osoba może zabrać wszędzie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here