Jeśli szukasz sposobu na ograniczenie wydatków związanych z utrzymaniem gospodarstwa domowego, powinieneś rozważyć alternatywne dla tradycyjnej elektrowni źródło pozyskiwania energii, jakim są panele fotowoltaiczne. To rozwiązanie w ciągu ostatnich lat ciągle zyskuje na popularności, nie tylko z uwagi na korzyści ekonomiczne, ale i ekologiczne.
Jak to wygląda w praktyce
Instalacja fotowoltaiczna to system paneli PV, które mają zdolność przekształcania odbieranego promieniowania słonecznego w prąd stały. Jest to możliwe dzięki zjawisku, w trakcie którego dochodzi do wytrącenia elektronu z jego pierwotnego położenia podczas zderzenia fotonu z krzemową powierzchnią panelu.
Prąd wytworzony przez panele PV na nic by się nie przydał, gdyby nie zamontowany w aparaturze falownik (inwerter), który przekształca prąd stały w ten, który jest kompatybilny z naszą siecią elektryczną, czyli prąd zmienny. W ten sposób zyskujemy prywatne i w pełni ekologiczne źródło energii dla całego obiektu.
Ile to kosztuje
Podstawowa kwestia, która Cię interesuje to zapewne finanse, potrzebne na realizację przedsięwzięcia. Nie da się ukryć, że fotowoltaika nie jest systemem dostępnym dla każdego od ręki. Pełne koszty związane z zakupem elementów i montażem sięgają kwot rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, więc w wielu przypadkach nie da się obejść bez dodatkowego wsparcia.
Jako że panele PV są przyjazne dla środowiska, a kwestia zagrożeń klimatycznych od lat porusza sumienia rządzących na całym świecie, możesz z powodzeniem starać się o pozyskanie dofinansowania od organów państwa właśnie na wdrożenie systemu fotowoltaicznego na swoim terenie. Także niektóre banki oferują atrakcyjne kredyty dedykowane temu przedsięwzięciu.
Czy to się opłaca
Teraz gdy znasz już koszty i wiesz, że bez dodatkowych kroków, których celem jest pozyskanie dodatkowych środków finansowych raczej się nie obejdzie, zastanawiasz się, czy to wszystko jest warte aż tylu starań. Przecież elektrownia działa, prąd jest, bo opłacasz rachunki, więc gdzie tu różnica?
Montując na swoim dachu panele PV, jedyne, od czego jesteś zależny, to przyroda. Instalacja działa pod wpływem promieni słonecznych, a tego w ciągu roku nie brak. Inwestując w panele PV zapewniasz sobie niezależność od wszystkich zewnętrznych dostawców, ponieważ energia, którą wytworzy aparatura na Twoim dachu, posłuży do zasilenia wszelkich sprzętów domowych. Używając własnego prądu możesz ogrzać dom oraz wodę. W efekcie ponoszone przez Ciebie koszty będą o niemalże 80 procent niższe w skali całego roku niż podczas pozyskiwania energii z tradycyjnych źródeł.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.