Mleko dla przedszkolaka? Tak, ale...

Mleko to podstawowy składnik diety każdego niemowlęcia na świecie. Co jednak dalej? Czy wzorem matek sprzed kilkunastu lat dawać dziecku w wieku przedszkolnym codziennie chociaż szklankę mleka do wypicia? Czy może zupełnie nie dawać mleka? Jak to jest?

Mleko – ważny składnik każdego dnia

Otóż wytyczne mówią jasno – mleko ważne jest dla każdego dziecka. Każdy maluch do ukończenia 6 lat powinien spożywać 2 porcje po 200 ml mleka dziennie plus dodatkowo produkty pochodzenia mlecznego. Oczywiście można dokonać trochę modyfikacji i dać dziecku np. jedną porcję mleka i nieco więcej produktów mlecznych.

Mleko dla przedszkolaka – źródło wielu witamin i mikroelementów

Jednak dlaczego w zasadzie powinniśmy dawać dzieciom mleko? Jakie jest dobre mleko dla dzieci? Otóż co jest bardzo oczywiste, mleko jest absolutnie najlepszym źródłem wapnia. Zaś wapń jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju i wzrastania. Jednak to jeszcze nie wszystko. Warto bowiem wiedzieć, że mleko zawiera także bardzo dużo żelaza, czyli pierwiastka wpływającego na prawidłowe funkcjonowanie czerwonych krwinek. Paradoksalnie dobre mleko zawiera także bardzo dużo witamin oraz makro- i mikroelementów. Oprócz tego stanowi ważne źródło białka.

Produkty mleczne – czemu niewystarczające?

Można by w tym momencie w zasadzie zapytać, dlaczego produkty mleczne nie wystarczą? Przede wszystkim zawierają one mniej witamin i minerałów oraz stanowią gorsze źródło białka. Jednak oprócz tego często zawierają także wiele cukru, sztucznych barwników itp. A to już na pewno nie jest korzystne dla naszych dzieci.

Zdrowe mleko… ale nie zawsze

Trzeba także zdawać sobie sprawę z faktu, że mleko dla przedszkolaka jednak nie zawsze jest najlepszą opcją. Niektóre dzieci mają bowiem alergię na mleko, skazę białkową tudzież nie tolerują mleka. Wówczas klasyczne mleko nie nadaje się dla nich, można jednakże czasem spróbować podać mleko hipoalergiczne. Warto także zaznaczyć, że jeśli nasz przedszkolak nienawidzi mleka, to też podawanie go na siłę nie jest najlepszym pomysłem.

Zdrowe mleko niezdrowym mlekiem

Jak jednak rozpoznać sytuacje, w których picie mleka nie jest dla malucha najlepsze? Otóż jeśli po jego spożyciu pojawiają się: biegunka, nudności, czerwona wysypka (szczególnie w rejonie zgięcia łokci oraz pod kolanami), katar, kaszel, opuchlizna. Wówczas trzeba zaprzestać podawania mleka i skontaktować się z lekarzem, aby ten ocenił fachowo, czy dane mleko dla przedszkolaka przypadkiem mu nie szkodzi i czym można je zastąpić. Czasem bowiem okazuje się, ze dzieci mają np. alergię tylko na białka mleka krowiego.

Zdrowe mleko dla przedszkolaka

Jednak czy zwykłe mleko krowie to dobre mleko dla dzieci? Teoretycznie tak, jednak zawiera ono dość mało wapnia jak na potrzeby ludzkiego organizmu. Dlatego też wiele firm na świecie produkuje specjalne mleka modyfikowane, które zawierają optymalną dawkę zarówno wapnia, jak i białka oraz wszelkich makro- i mikroelementów, co zapewnia dziecku prawidłowy rozwój. Co więcej mleka te często są produkowane w różnych smakach, dzięki czemu dziecko chętnie je pije.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here