Kleszcze są dla nas niezwykle uciążliwe podobnie, jak dla naszych czworonożnych przyjaciół. Każdy spacer w lesie niesie za sobą ryzyko. Dlatego też po powrocie do domu zawsze warto zbadać swoje ciało, a także przeczesać sierść naszego czworonożnego pupila. Kleszcze mogą wywołać bardzo niebezpieczne choroby i dlatego też warto na nie uważać. Kiedy już jednak znajdziemy na swoim ciele kleszcza, który wbił się naszą skórę i żeruje na naszej krwi, to musimy szybko go usunąć. Niemniej jednak nie warto tego robić zbyt szybko i nieprecyzyjnie, albowiem możemy urwać część kleszcza. Wówczas jego pozostała część zostanie w naszym organizmie i wówczas zakażenie mamy praktycznie stuprocentowe.
Jak usunąć kleszcza?
Jak usunąć kleszcza? Przede wszystkim, aby usunąć kleszcza powinniśmy zaopatrzyć się w specjalne szczypczyki. Nie wolno tego robić ręcznie, albowiem bardzo łatwo jest rozerwać kleszcza na dwie części. A nie o to tutaj chodzi. Najważniejsze jest to, aby usunąć kleszcza w całości z naszej skóry. Przede wszystkim powinniśmy złapać kleszcza chwytakiem i delikatnie zacząć obracanie w jedną stronę. Aż do momentu w której cały kleszcz zostanie wyciągnięty z naszej skóry. Wykręcanie ma tutaj bardzo istotne znaczenie, albo jeśli chwytakiem spróbujemy wyrwać kleszcza, to wówczas jest niestety duże ryzyko, że jego część zostanie w naszej skórze. Po usunięciu kleszcza ranę warto zdezynfekować. Oczywiście kleszcza warto trwale usunąć. W miarę szybkie i precyzyjne usunięcie kleszcza ma bardzo duże znaczenie dla zachowania zdrowia zarówno przez nas, jak i przez naszych czworonożnych przyjaciół.
Sprawdzajmy nasze ciało w poszukiwaniu kleszczy
Dlatego też regularnie powinniśmy badać nasze ciało, nawet wówczas kiedy nie wybieramy się do lasu, albowiem może być tak, że kleszcz zadomowił się naszym mieszkaniu. Po poprzedniej wizycie w lesie po prostu mogliśmy nie zauważyć jakiegoś kleszcza, który był na sierści naszego pupila.