Czy można spać w soczewkach kontaktowych

Większość stałych użytkowników soczewek do korygowania wad wzroku wie doskonale, że spanie w soczewkach kontaktowych nie jest zalecane przez okulistów. Jakie są powody tych zakazów i co robić, jeśli jednak zdarzy nam się przypadkowo taka sytuacja?

Dlaczego nie należy spać w soczewkach kontaktowych?

Soczewki produkowane współcześnie, m.in. przez firmę Acuvue powstają co prawda z biokompatybilnych materiałów, do których oko doskonale się adaptuje, ale jednak spanie w nich może powodować problemy zdrowotne, którym warto przeciwdziałać. W ciągu dnia, nosząc soczewki, mamy pewność, że przepuszczają one odpowiednią ilość tlenu znajdującego się w powietrzu i niezbędnego dla właściwego nawilżenia powierzchni oka. W nocy, przy zamkniętych powiekach, ta ilość zostaje znacznie ograniczona (choć dostępne są na rynku również soczewki z przedłużonym trybem noszenia). W efekcie, jeśli spanie w soczewkach kontaktowych zdarza nam się częściej, grozi to m.in. powstaniem bolesnych owrzodzeń rogówki. Są one wyleczalna, ale mogą pozostawić na oku blizny, które będą wpływać na pogorszenie jakości widzenia – polecamy artykuł: https://www.acuvue.pl/dlaczego-warto-wyprobowac-soczewki-kontaktowe/sen

Co robić, jeśli zasnę w soczewkach?

Nawet udając się na krótką drzemkę w ciągu dnia, warto zdjąć soczewki i przechować je w sterylnym pojemniku, zalane płynem dezynfekująco-czyszczącym. O obowiązku zdjęcia soczewek musi pamiętać także każda używająca ich na co dzień osoba, przed pójściem spać. Jeżeli jednak zdarzy nam się sytuacja zaśnięcia w soczewkach, możemy obudzić się z uczuciem suchości oczu, a zdjęcie ich sprawi nam więcej trudności. W takim przypadku odczekajmy chwilę, zanim zabierzemy się do zdejmowania soczewek, aby naturalny film łzowy powstający na powierzchni oka przez mruganie, przywrócił soczewkom właściwe nawilżenie. Jeżeli uczucie suchości nie mija, warto mieć pod ręką krople nawilżające produkowane specjalnie dla użytkowników soczewek kontaktowych. Ich użycie nawilży powierzchnię soczewki i ułatwi jej zdjęcie. Jeżeli uda nam się już zdjąć bezpiecznie soczewki, powstrzymajmy się przez kilka godzin z ich ponownym zakładaniem, aż ustąpią takie objawy jak suchość oczu i zaczerwienienie, a oczy wrócą do normy. W przypadku odczuwania większego bólu, zaburzeń widzenia, łzawienia lub zaczerwienienia oczu, konieczna będzie wizyta u okulisty, który dokładnie zdiagnozuje nasz problem i ewentualnie przepisze leki na receptę łagodzące powyższe objawy. Zachowując odpowiednią higienę i pamiętając o zdejmowaniu soczewek przed snem, możemy się ich ustrzec i skutecznie zadbać o zdrowie oczu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here