Badania immunologiczne nie są w Polsce ogólnodostępne, niestety. Co więcej, nie wszystkie są refundowane prze NFZ. Nie ma wdrożonych szczegółowych procedur dotyczących przeprowadzania badań immunologicznych w przypadku diagnozowania konkretnych chorób. Doskonałe narzędzie diagnostyczne pozostaje w naszym kraju wciąż za mało wykorzystane.
Badanie immunologiczne – dlaczego jest takie ważne?
W odpowiedzi na wniknięcie do organizmu patogenu (czyli np. bakterii, wirusów, grzybów) układ immunologicznych reaguje wytworzeniem odpowiednich przeciwciał. Ponieważ w odpowiedzi na różne choroby pojawiają się różne przeciwciała pozwala to zdiagnozować, czy dana osoba miała kontakt z konkretną chorobą. Lub czy właśnie na nią choruje. Dzięki badaniom immunologicznym można bardzo precyzyjnie wskazać na chorobę. Co, oczywiście, przekłada się na skuteczność i szybkość leczenia. Dlatego warto przyjrzeć się nieco uważniej tematowi badań immunologicznych.
Kto powinien wykonać badania immunologiczne?
Badania immunologiczne powinno wykonywać się w przypadku konieczności diagnozy bardzo wielu chorób, w tym różyczki , toksoplazmozy czy cytomegalii. Także wiele chorób autoimmunologicznych można zdiagnozować w ten sposób i to długo przed tym, zanim zamanifestują się wszystkie pozostałe objawy. Kobiety w ciąży, ze względu na zdrowie swoje i swoich dzieci, powinny rozważyć wykonanie badań immunologicznych, nawet jeśli nie jest to jeszcze standardem.
Przeciwciała jądrowe ANA
Niekiedy układ immunologiczny reaguje uruchomieniem reakcji obronnej na niewłaściwe impulsy. To znaczy podejmuje walkę z samym sobą. Tak jest w przypadku chorób autoimmunologicznych, takich jak np. reumatoidalne zapalenie stawów. Pomocne jest wtedy wykonanie badania, które pozwoli na oznaczenie przeciwciał ANA. Samo wystąpienie przeciwciał ANA w określonym stężeniu nie wystarcza jeszcze do zdiagnozowania schorzenia. Do tego konieczne są także objawy kliniczne. Jednak dzięki badaniu można przyspieszyć diagnozę i wdrożyć właściwe leczenie, co dla chorego ma oczywiście niebagatelne znaczenie. Koszty badania? Oznaczenia przeciwciała ANA cena nie jest zbyt wygórowana w porównaniu do korzyści jakie, przynieść może jego wykonanie. Można tylko wyrazić ubolewanie, że tego typu diagnostyka nie jest w pełni refundowana przez NFZ i że brak jest szczegółowych standardów.Ciekawostką jest fakt, że przeciwciała ANA mogą wystąpić nie tylko w przypadku choroby, ale także np. u osób w podeszłym wieku. Ale nie ma to znaczenia diagnostycznego.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.gyncentrum.pl/badania-immunologiczne