Astygmatyzm to jedna z częstszych przyczyn wizyty w gabinecie okulisty. Wada ta wynika z nieprawidłowości w budowie i kształcie rogówki lub soczewki oka. Jak wyleczyć astygmatyzm? Czy terapia laserowa jest skuteczną metodą?
Astygmatyzm i jego objawy
Jeśli chodzi o częstotliwość występowania wad wzroku, astygmatyzm zajmuje pozycję tuż za krótkowzrocznością i dalekowzrocznością. Pacjent ma wówczas problemy z wyraźnym widzeniem obiektów, które stają się zamglone bez względu na odległość. Obraz jest zamazany, kształty nierówne, a kontury załamane. Spowodowane jest to zniekształceniami powierzchni rogówki, co sprawia, że światło załamuje się w nieprawidłowy sposób i dochodzi do kłopotów z ostrością widzenia. W związku tym pacjent, by poradzić sobie z tą sytuacją, często przechyla głowę, przeciera oczy, mruży je i mruga nimi ze zwiększoną częstotliwością. Do tego może cierpieć na powtarzające się bóle w obrębie oczu i głowy, źle odbierać ostre światło nocą i miewać zaburzenia w wyczuwaniu przestrzeni.
W sytuacji, gdy wada jest niewielkiego stopnia, wówczas nie dochodzi do większych problemów z widzeniem i nie jest konieczne leczenie astygmatyzmu. Statystyki pokazują, że taką postać wady może mieć niemal połowa ludzi, z czego spora część nawet o tym nie wie. Za obecność astygmatyzmu najczęściej odpowiada czynnik genetyczny.
Jak wyleczyć astygmatyzm?
Astygmatyzm nie jest chorobą, a więc nie podlega klasycznemu leczeniu farmakologicznemu. Jednak, jak większość wad wzroku, można go korygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Wcześniej oczywiście konieczna jest wizyta u specjalisty. Okulista zbada wzrok i ustali, z jakim dokładnie rodzajem tej wady ma do czynienia. Następnie dobierze odpowiedni sposób korekcji. W tym przypadku wykorzystywane są najczęściej tzw. cylindry, choć coraz popularniejsza staje się laserowa operacja astygmatyzmu. Bez względu na sposób, skorygowanie nieprawidłowości jest bardzo ważne, ponieważ zaniedbanie tej kwestii doprowadza na dalszych etapach życia do szeregu problemów życia codziennego, a także do rozmaitych powikłań. Astygmatyzm nie tylko zwiększa się z biegiem czasu, ale może dość np. do zapalenia gałki ocznej.
Leczenie astygmatyzmu laserem
Rozwój medycyny w ostatnich latach, a także pojawianie się coraz to nowszych rozwiązań technologicznych sprawiły, że możliwa stała się laserowa operacja astygmatyzmu. Dzięki tej metodzie wada zostaje zredukowana w znacznym stopniu – w większości przypadków praktycznie całkowicie. Pacjent może cieszyć się dobrym wzrokiem co najmniej przez kilkanaście lat, a niekiedy nawet całe życie, nie musząc w tym czasie korzystać z soczewek. Leczenie astygmatyzmu laserem polega na skorygowaniu zniekształceń rogówki. Zabieg ten nie należy do skomplikowanych, trwa dość krótko, jest bezbolesny. Przeciwwskazaniem jest ciąża, posiadanie rozrusznika serca, a także niektóre choroby, jak cukrzyca, stany zapalne oka czy zaćma. Laserowa operacja astygmatyzmu zwykle wykonywana jest tylko u pacjentów dorosłych. Koszt zabiegu wynosi od ok. 2000 do 35000 zł.