żelazo

Żelazo jest pierwiastkiem mineralnym, który niezbędny jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie ma on możliwości syntezowania, więc konieczne jest dostarczanie go wraz z dietą. Do jego najważniejszych funkcji zaliczane jest uczestnictwo w procesie syntezy hemoglobiny, czyli barwnika krwinek czerwonych. Co więcej żelazo wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego i odpornościowego. Niedobór żelaza może powodować ryzyko powstania anemii, czyli zmniejszonej syntezy erytrocytów. Jaka jest jego rola w organizmie? Jak dostarczyć żelaza z organizmu? Czym grozi niedobór żelaza? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zelazo-funkcje-niedobor-i-nadmiar-zrodla-w-diecie/ 

Żelazo w organizmie – jaka jest jego rola? 

Żelazo w organizmie jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania procesów biologicznych. Wchodzi ono w skład wielu ważnych białek, a także enzymów. Pośredniczy w przemianach komórkowych. Jej najistotniejszą rolę w organizmie jest udział w produkcji hemoglobiny. Związek ten warunkuje transport tlenu z płuc do komórek organizmu. Dzięki temu możliwe jest odpowiednie dotlenienie każdej komórki znajdującej się w ludzkim ciele. Hemoglobina odpowiada również za transport dwutlenku węgla z komórek do płuc. 

W jakich składnikach możemy znaleźć żelazo? 

Żelazo w diecie występuje w dwóch postaciach – żelazo hemowe i żelazo niehemowe. Żelazo hemowe wyróżnia się przede wszystkim lepsza przyswajalność ą i dostarczane jest w produktach takich jak: mięso, ryby, drób, jaja, podroby.

Niedobór żelaza w organizmie 

Dzienne zapotrzebowanie u osoby dorosłej określone jest na 10 mg u mężczyzny i 80 mg kobiety do 50 roku życia. Zapotrzebowanie u kobiet, w której jest wyższe wynika z faktu, że kobiety w wieku reprodukcyjnym tracą duże ilości żelaza podczas krwawienia miesiączkowego. Większe zapotrzebowanie na żelazo występuje też u osób, które doświadczają krwawień, kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią, osób z nadwagą, które stosują diety odchudzające lub wegańskie. 

W przypadku niedoboru żelaza dochodzi do rozwoju anemii. Jest to niedokrwistość, która charakteryzuje się występowaniem we krwi erytrocytów, czyli krwinek o zmniejszonej objętości. 

Objawami anemii mogą być:

  • bóle i zawroty głowy
  • kołatanie serca
  • osłabienie
  • senność
  • duszności
  • bladość skóry
  • pogorszenie pamięci i koncentracji
  • wypadanie włosów
  • łamliwość paznokci.

Zobacz też: http://www.u21.pl/rola-blonnika-w-organizmie/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here