Żelazo jest pierwiastkiem mineralnym, który niezbędny jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie ma on możliwości syntezowania, więc konieczne jest dostarczanie go wraz z dietą. Do jego najważniejszych funkcji zaliczane jest uczestnictwo w procesie syntezy hemoglobiny, czyli barwnika krwinek czerwonych. Co więcej żelazo wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego i odpornościowego. Niedobór żelaza może powodować ryzyko powstania anemii, czyli zmniejszonej syntezy erytrocytów. Jaka jest jego rola w organizmie? Jak dostarczyć żelaza z organizmu? Czym grozi niedobór żelaza? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zelazo-funkcje-niedobor-i-nadmiar-zrodla-w-diecie/
Żelazo w organizmie – jaka jest jego rola?
Żelazo w organizmie jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania procesów biologicznych. Wchodzi ono w skład wielu ważnych białek, a także enzymów. Pośredniczy w przemianach komórkowych. Jej najistotniejszą rolę w organizmie jest udział w produkcji hemoglobiny. Związek ten warunkuje transport tlenu z płuc do komórek organizmu. Dzięki temu możliwe jest odpowiednie dotlenienie każdej komórki znajdującej się w ludzkim ciele. Hemoglobina odpowiada również za transport dwutlenku węgla z komórek do płuc.
W jakich składnikach możemy znaleźć żelazo?
Żelazo w diecie występuje w dwóch postaciach – żelazo hemowe i żelazo niehemowe. Żelazo hemowe wyróżnia się przede wszystkim lepsza przyswajalność ą i dostarczane jest w produktach takich jak: mięso, ryby, drób, jaja, podroby.
Niedobór żelaza w organizmie
Dzienne zapotrzebowanie u osoby dorosłej określone jest na 10 mg u mężczyzny i 80 mg kobiety do 50 roku życia. Zapotrzebowanie u kobiet, w której jest wyższe wynika z faktu, że kobiety w wieku reprodukcyjnym tracą duże ilości żelaza podczas krwawienia miesiączkowego. Większe zapotrzebowanie na żelazo występuje też u osób, które doświadczają krwawień, kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią, osób z nadwagą, które stosują diety odchudzające lub wegańskie.
W przypadku niedoboru żelaza dochodzi do rozwoju anemii. Jest to niedokrwistość, która charakteryzuje się występowaniem we krwi erytrocytów, czyli krwinek o zmniejszonej objętości.
Objawami anemii mogą być:
- bóle i zawroty głowy
- kołatanie serca
- osłabienie
- senność
- duszności
- bladość skóry
- pogorszenie pamięci i koncentracji
- wypadanie włosów
- łamliwość paznokci.
Zobacz też: http://www.u21.pl/rola-blonnika-w-organizmie/