Jak się uczyć

Nauka to żmudny i wymagający proces przyswajania wiedzy, a także umiejętności. Przez niektórych proces nauczania nazywany jest wręcz sztuką. Niekiedy osoby, które nie posiadają specjalnych zdolności i talentów ciężką pracą potrafią dojść do ogromnych sukcesów. Wystarczy po prostu wiedzieć, w jaki sposób uczyć się efektywnie. Odpowiednie techniki nauki pozwolą nam maksymalnie wykorzystać czas, który posiadamy, dzięki czemu uzyskamy szeroki zakres wiedzy, a także potrzebnych umiejętności.

Jak się uczyć?

Jak się uczyćOczywiście nauka nie jest procesem prostym i szybkim. Nie mniej jednak można wyróżnić kilka podstawowych zasad, dzięki którym nauka będzie przebiegała w miarę sprawnie i finalnie możemy osiągnąć na tym polu spory sukces. Przykładem może być choćby nauka do egzaminów na studiach. Jak taki proces przeprowadzić prawidłowo, aby na koniec cieszyć się ze zdanych egzaminów?

Jak planować uczenie się?

Przede wszystkim najważniejszy jest plan. Nie warto nauki rozpoczynać ad-hoc, ale przede wszystkim powinniśmy cały ten proces sobie odpowiednio zaplanować. Jak tego dokonać?Przede wszystkim warto cały materiał, który mamy do nauczenia się, rozłożyć wedle odpowiedniego harmonogramu. Oznacza to przede wszystkim to, że nie warto uczyć się na ostatnią chwilę. Odkładanie nauki sprawi, że tuż przed egzaminem materiał, który będziemy jeszcze do przerobienia będzie ogromny. Zwyczajnie nie wyrobimy się przed egzaminem. Dlatego też naukę warto zacząć od razu, kiedy mamy już wyznaczoną datę egzaminu, a najlepiej już na początku roku akademickiego. Wówczas mamy duże szanse, że cały materiał potrzebny do egzaminu opanujemy w zadowalającym stopniu.

Nauki całego zakresu materiału nie zaczynamy od jego początku i nie prowadzimy jej w sposób liniowy. Przede wszystkim na samym początku musimy rzucić okiem na cały zakres materiału i wyłowić z niego punkty węzłowe, czyli te które mają charakter zdecydowanie najistotniejszy. Naukę rozpoczynamy od tych punktów węzłowych, następnie od nich dochodzimy do coraz to bardziej szczegółowych zagadnień. Dzięki zastosowaniu takiej metody już na wstępie mamy rozeznanie co do całości materiału. Dlatego też wiemy że nic nie zaskoczy nas na ostatnią chwilę. Oczywiście podczas nauki warto korzystać z podręczników rekomendowanych nam przez nauczycieli akademickich i wykładowców. Nie warto korzystać z pozycji, które nie są polecane. Oczywiście podczas nauki warto prowadzić regularnie notatki, albowiem kwestie przez nas zanotowane, na dłużej zostaną nam w pamięci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here