Marmolada wykorzystywana jest na wiele sposobów – stanowi dodatek do naleśników, ciasteczek i słodkich pierożków, do pączków i ciast. Jak w wielu przypadkach tak i tutaj najlepiej smakuje marmolada robiona w domu. Przygotowanie nie jest trudne, a świadomość zrobienia jej samodzielnie nie tylko pozwala wybrać składniki, ale również daje pewnego rodzaju satysfakcję.
Podstawy przygotowywania domowej marmolady
Schemat zazwyczaj jest taki sam w przypadku różnych owoców – odpowiednio przygotowane i pokrojone w kostkę należy gotować do miękkości z dodatkami, zblendować i zapasteryzować. W zależności od dodatkowych składników, czasem przepis jest modyfikowany. W internecie dostępnych jest wiele tradycyjnych receptur, ale również zupełnie niestandardowych, na przykład z egzotycznych owoców. Źródła inspiracji to przede wszystkim strony internetowe i blogi poświęcone gotowaniu i eksperymentom kuchennym. Jedną z nich jest najlepszewkuchni.pl, gdzie znaleźć można przepisy na wyborne marmolady, dżemy i konfitury.
Jak wybrać owoce?
Warto się kierować przede wszystkim swoim gustem. Marmolada z ulubionych owoców na pewno nie dotrwa do końca zimy. Dobrze jest również eksperymentować. Nasze babcie robiły marmolady zazwyczaj tylko z jednego gatunku owoców, na przykład tylko z truskawek lub tylko z malin. Okazuje się, że niezwykle pyszne kompozycje smakowe uzyskać można dzięki odpowiedniemu połączeniu różnych owoców, na przykład malin z bananem.
W przypadku odmian warto wybierać te, które są słodkie. Tak jest w przypadku jabłek. Niektóre odmiany nie nadają się do przetworów, ponieważ są zbyt kwaśne, a uzyskanie odpowiedniego smaku będzie wymagało użycia dużej ilości cukru.
Alkohol w marmoladzie?
Dlaczego nie! Marmolada jagodowa z dodatkiem rumu to wyjątkowo pyszne i aromatyczne rozwiązanie. Oprócz kilograma jagód i 4 łyżek rumu składnikiem jest również wanilia i anyż, które sprawiają, że marmolada ma nieco korzenny smak i aromat. Doskonale nadaje się przede wszystkim podczas jesiennych dni.