czosnek niedźwiedzi
fot. pixabay.com

Czosnek jest niezwykle zdrowy i warto go spożywać każdego dnia! Jedną z odmian, która przewyższa pod względem właściwości odżywczych, tradycyjną odmianę czosnku, jest czosnek niedźwiedzi. Sprawdź, dlaczego powinieneś go jeść jak najczęściej!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/czosnek-niedzwiedzi-sprawdz-jego-wlasciwosci/

Czosnek niedźwiedzi

Inaczej nazywany jest czosnkiem cygańskim lub cebulą czarownic. Jego właściwości odkryto już bardzo dawno temu, w starożytności. Czosnek niedźwiedzi był traktowany przez starożytnych Germanów jako lek uniwersalny. Jego nazwa pochodzi od legendy starogermańskiej, że był on pierwszym posiłkiem po wybudzeniu się z zimowego snu niedźwiedzi. A wg tych założeń doszli oni do wniosku, że skoro niedźwiedzie jedzą czosnek niedźwiedzi i działa na nie wzmacniająco, to warto również go wdrożyć do swojej diety.

Czosnek niedźwiedzi nie jest podobny do czosnku, który wszyscy znamy i spożywamy. Nie ma on ząbków, a jedynie liście, które zawierają mnóstwo zdrowych właściwości i stanowią jego jadalną część.

Rośnie on dziko w lasach europejskich oraz w poszczególnych rejonach Azji. W Polsce pojawia się w Bieszczadach, Sandomierzu i Puszczy Białowieskiej i Kampinoskiej, w okolicy marca oraz kwietnia.

Jak wygląda czosnek niedźwiedzi?

Ma on bardzo charakterystyczne długie liście, które mogą mieć nawet 30 cm wysokości! Liście mają intensywny czosnkowy zapach, a także białe kwiatostany z pojedynczymi kwiatkami w kształcie gwiazd. Znajdują się one na długich łodygach, które mogą mieć nawet 50 cm wysokości. Kwiatki te zawierają szkodliwe substancje, których nie należy spożywać!

Liście czosnku niedźwiedziego są bardzo podobne do liści konwalii majowej, a ta pomyłka może nas kosztować zatruciem pokarmowym!

Właściwości czosnku niedźwiedziego

Czosnek niedźwiedzi to doskonale lekarstwo na wirusy i bakterie, gdyż zawiera bardzo dużo związków siarkowych, które zapobiegają infekcjom wirusowym oraz przeziębieniom i grypie. Ma również działanie podobne do antybiotyku, gdyż niszczy bakterie, które są chorobotwórcze w układzie pokarmowym i oddechowym.

Dodatkowo czosnek niedźwiedzi ma właściwości odtruwające, a także przyspiesza i nasila wydzielanie się żółci co usprawnia pracę jelit.

Przeczytaj też: http://www.u21.pl/co-zle-wplywa-na-nasz-testosteron/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here