Andon - czyli jak usprawnić produkcję

Gospodarka wymaga od firm coraz to większej konkurencyjności. W procesach produkcyjnych ważna jest kontrola i optymalizacja kosztów. Jednym ze sposobów takiej optymalizacji może być wprowadzenie systemu andon. System ten pozwalają przede wszystkim zmniejszyć długość przestoi, które niosą za sobą wyższe koszty, niż z pozoru mogłoby się wydawać.

Czym jest system andon?

Andon kojarzony jest ściśle z produkcją Toyoty, to tam wprowadzony został po raz pierwszy. Nie powinno zatem dziwić, że słowo „andon” pochodzi z języka japońskiego, a jego znaczenie można przełożyć na „sygnały świetlne”.

To właśnie odpowiednio zaprojektowany system opierający się właśnie na tablicach wyświetlającymi różne sygnały pozwala na dużą szybszą reakcję na różne problemy, które mogą przyczyniać się do przestojów na produkcji. Obecnie takie systemy to często nie tylko informacją świetlna nad daną linią produkcyjną czy stanowiskiem pracy, ale wręcz skomplikowane systemy informatyczne wspomagające produkcję.

Andon-główny element lean production

Koncepcja „lean production” czyli „odchudzonej produkcji” to dążenie do ograniczenia marnotrawstwa poprzez uproszczenie procesów, w tym także procesów produkcyjnych. Ta koncepcja co ciekawe też pochodzi z fabryk Toyoty. Andon, którego celem jest umożliwienie operatorom natychmiastowego zgłoszenia pojawiających się wad lub błędów, doskonale wpisuje się do tej koncepcji.

Lean production opera się na dwóch filarach, właśnie na andon, dzięki, któremu możliwe jest zatrzymanie procesów od razu w momencie wykrycia błędów. Dzięki temu minimalizuje się ilość uszkodzonych lub niepełnowartościowych części, które przechodzą do dalszych etapów produkcji, oraz skraca czas reakcji na awarię. Drugim filarem jest produkcja tylko takiej ilości elementów, jakie na dany moment są potrzebne na liniach produkcyjnych, znana także jako „just in time”.

Wspomaganie komputerowe

System andon w najprostszej wersji to możliwość zapalenia sygnalizacji świetlnej nad stanowiskiem pracy, która będzie informować o pojawieniu się błędu lub awarii. Jednak sama idea, która coraz pierwszy została zaimplementowana w latach 50-tych ubiegłego wieku mocno ewoluowała, i coraz więcej firm umożliwia instalację takiego systemu wspomaganego komputerowo.

Dziś sygnały ze stanowisk pracy, czy nawet różnych punktów na liniach produkcyjnych mogą być przesyłane przewodowo lub bezprzewodowo do centralnej jednostki zarządzającej awariami. Takie dane są zwykle wizualizowane prze systemy komputerowy w sposób ułatwiający śledzenie produkcji i jednocześnie archiwizowane. Pozwala to jednostkom utrzymania ruchu nie tylko bieżąco monitorować przebieg produkcji, ale również analizować historyczne dane, a dzięki temu usprawniać procesy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Signalo

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here