Wynagrodzenie w kodeksie pracy

Każdej osobie pozostającej w pracy przysługuje wynagrodzenie za wykonaną w poprzednim miesiącu pracę. Co do zasady jest ono wypłacane do 10 dnia każdego miesiąca. Jedynie niektóre grupy zawodowe korzystają z innych terminów, które przeważnie określane są w obowiązujących na terenie danego zakładu regulaminach wynagradzania. Ponadto w wielu sytuacjach możliwe jest wypłacanie tzw. tygodniówek. Generalnie niezbędnych w tym zakresie reguł należy poszukiwać w ustawach, które bezpośrednio odnoszą się do danych grup zawodowych.

Dla ustalenia, czy wynagrodzenie jest wypłacane w odpowiedniej wysokości, niezbędne jest wskazanie pewnego miernika. Określa on stawkę, która w żadnym wypadku nie może być niższa. Jest to tak zwane minimalne wynagrodzenie za pracę. Ustala je Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. Niezwykle istotny dla rynku pracy jest fakt, że w zasadzie rząd dokonuje corocznej oceny funkcjonowania gospodarki i to właśnie na tej podstawie określa, czy niezbędne jest podniesienie tego miernika. Jeżeli odpowiedź na to pytanie jest pozytywna, niezbędna jest zmiana dotychczasowego rozporządzenia. W innych przypadkach stare pozostaje w mocy, a pracownikom każdego szczebla nie przysługują żadne dodatkowe uprawnienia wyrównawcze.

Kodeks pracy wynagrodzenie określa czynniki, które należy brać pod uwagę przy ustalaniu wysokości płacy. Największe znaczenie ma oczywiście wymiar etatu. Najwięcej osób może liczyć na pełne zatrudnienie, które przeważnie obliguje je do wykonywania pracy przez co najmniej 40 godzin w danym tygodniu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby godzin tych było mniej – w żadnym jednak wypadku nie jest możliwe ingerowanie w ten przepis na niekorzyść pracownika. Jak wiadomo, kodeks pracy jest bezpośrednio stosowany jedynie wtedy, gdy postanowienia umów o pracę i regulaminów są dla pracownika mniej korzystne niż gwarancje tej ustawy. Taka interwencja jest w pełni uzasadniona, ponieważ ciężko sobie wyobrazić sytuację, w której pracownicy muszą wykonywać pracę znacznie dłużej niż w świetle kodeksu pracy.

Warty uwagi jest fakt, że od wymiaru etatu danego pracownika zależy również wielkość składek, które są dla niego odprowadzane na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Funduszu Pracy. Od lat wskazuje się, że jedynie pracownicy, którzy przez określoną prawem ilość lat zatrudnieni byli w pełnym wymiarze, mogą liczyć na emeryturę prognozowaną, o której informują organy rentowe. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia wcześniejszego pozostawania w zatrudnieniu na podstawie umów cywilnoprawnych. Daniny, które są od nich odprowadzane, są tak niskie, że niezwykle ciężko jest pokusić się o stwierdzenie, że stanowią one solidną podstawę do emerytury. Dlatego osoby, które liczą na przyszłe świadczenia, powinny dążyć do tego, aby zwiększyć swój wymiar pracy do pełnego etatu.

Każde wynagrodzenie za pracę składa się z kilku składników. Większość z nich ma charakter obligatoryjny, co oznacza, że muszą zostać wskazane w każdej umowie o pracę. Pierwszym takim czynnikiem jest wynagrodzenie zasadnicze. Jest ono zawsze określone kwotowo. Co do zasady jego wielkość odpowiada minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. Zdarzają się jednak przypadki, w których jest ono znacząco niższe. Takie postanowienie jest w pełni skuteczne, ponieważ w przypadku, gdy razem z premiami pracownik ma fizyczną możliwość uzyskania płacy minimalnej, gwarancja ta jest w pełni zgodna z obowiązującymi przepisami. Z drugiej jednak strony w sytuacji, gdy premie i dodatki nie zostaną mu w danym miesiącu przyznane, pracodawca będzie zobligowany do wyrównania wynagrodzenia do wysokości płacy minimalnej.

W wielu zakładach pracy stosuje się również dodatek za wysługę lat. Im więcej pracownik lat przepracował u danego pracodawcy, tym większą bonifikatę otrzyma w ramach pensji podstawowej. Jest to bardzo korzystne dla ludzi, którzy przez wiele lat nie zmieniali pracę. Z takiego stanu rzeczy zadowoleni są również pracodawcy, którzy ochoczo zatrudniają wiernych i dobrze wykwalifikowanych podwładnych. Należy mieć jednak na uwadze, że co do zasady dodatek jest wypłacany dopiero po upływie 5 lat od zawarcia umowy. Ponadto zaznacza się, że niemożliwe jest dopuszczenie do jakichkolwiek dyskryminacji pracowników pod tym względem. Dlatego przeważnie dodatek ten wyrażony jest procentowo i rośnie z każdym rokiem pracy aż do osiągnięcia określonej wysokości. Dobrze jest na bieżąco sprawdzać, czy działy płacowe w należyty sposób wyliczają jego wysokość.

Istnieją pewne szczególne działy gospodarki, w których występują szkodliwe warunki pracy. W każdej sytuacji pracownik może liczyć na wcześniejszą emeryturę. Taki tytuł jest bezpośrednio określony w prawie, dlatego niemożliwe jest ingerowanie w jego zakres. Trudną sprawą w niektórych zakładach jest jednak wykazanie, że przy wykonywaniu danej pracy występują warunki szkodliwe. Osoby, które zyskają takie uznanie, mogą korzystać nie tylko z uprawnień emerytalnych, ale również z specjalnej bonifikaty. Jest to tak zwany dodatek za pracę w warunkach szkodliwych. Jego wysokość jest pośrednio określana przez pracodawcę w przepisach zakładowych, jednak z reguły nie jest niższy niż 10% płacy zasadniczej. Co ważne, obejmuje on tylko niektóre grupy pracowników – osoby, które pracują w szkodliwych warunkach w danym zakładzie pracy. Dlatego personel administracyjny bardzo rzadko może z nich korzystać.

Istnieje również szereg innych dodatków, które sprawiają, że pensja może osiągnąć dużą wysokość. Jednym z nich jest bonifikata za świadczenie pracy w godzinach nadliczbowych. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że każda nadgodzina stanowi samoistną podstawę do zwiększonego wynagrodzenia. Dlatego pracownicy, którzy chcą zarobić dużo pieniędzy, często decydują się na pracę powyżej pewnego wymiaru, który został określony w umowie. Zaznacza się jednak, że ustawodawca pracuje nad regulacjami, które będą miały na celu ograniczenie liczby nadgodzin świadczonych w ramach jednego zakładu pracy. Ma to zapobiec sytuacjom, w których pracownicy są wykorzystywani.

www.irelandstats.com/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here