palenie
fot. pixabay.com

Negatywne skutki palenia papierosów znane są nam wszystkim od wielu. Minęło już dawno czasy, gdy osoby palące można było spotkać w każdej instytucji, urzędzie, czy nawet w autobusie komunikacji miejskiej. Obecnie możemy o takich sytuacjach poczytać lub przekonać się o tym np. ze znanych polskich komedii Barei.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/palenie-papierosow-czasie-ciazy/

Zmiana postrzegania

Na szczęście obecnie obrazki taki mogą nas śmieszyć, ale też przerażać. To, co kiedyś było aprobowane społecznie spotkało by się obecnie z ostrą krytyką społeczną, ostrą bezpośrednią reakcją otoczenia a także z poważnymi konsekwencjami natury prawnej.

O szkodliwości palenia zaczęto mówić szczerzej już wiele lat temu, kiedy pojawiły się pierwsze indywidualne pozwy osób prywatnych, uzależnionych silnie od papierosów. Skutkiem nałogu były bowiem rozliczne choroby nowotworowe, rak płuc, przełyku, problemy z potencją i bezpłodnością u mężczyzn, rak krtani, rozwój chorób serca i wiele innych.

Koncerny tytoniowe zostały niejako zmuszone narzędziami prawnymi do właściwego informowania potencjalnych nabywców o szkodliwości i tragicznych skutkach tego nałogu. Pojawiło się wiele kampanii społecznych ostrzegających szczególnie ludzi młodych przez wejściem w ten nałóg. Jedną z najważniejszych zmian jakie pojawiły się na stałe było najpierw  umieszczanie napisów ostrzegawczych na paczkach papierosów a później  autentycznych zdjęć osób chorych. Zdjęcia te miały obalać fałszywy mit o wspaniałej wolności jaką daje puszczenie przysłowiowego dymka i trywializowanie zagrożenia dla zdrowia i życia.

Panie papierosów podczas ciąży

Sam fakt palenia przyszłej matki podczas ciąży jest bardzo niepokojący i wymaga natychmiastowego wsparcia dla takiej osoby a przede wszystkim dla dziecka, które nie mając żadnego wpływu na swoją sytuację przyjmuje olbrzymią dawkę substancji toksycznych.

Matki palące w czasie ciąży niestety narażają swoje przyszłe potomstwo, na wiele chorób, które dzieci mogą nabyć już w okresie około płodowym. Zwiększają występowanie wielu chorób nabytych  a także zwiększają ryzyko poronienia a na etapie niemowlęcym powodują duże zagrożenie tak zwanej śmierci łóżeczkowej.

Noworodki, których matki paliły papierosy w czasie ciąży rodzą się też zazwyczaj z o wiele niższą wagą od swoich rówieśników.

Dla tego tak wielką wagę ma wpływ osób bliskich, które mogą pomóc poprzez skierowanie przyszłej matki uzależnionej od tytoniu na terapię behawioralną, która pozwoli jej na zmianę myślenia i dostrzeżenia ogromnego zagrożenia jakie powoduje jej nałóg.

Przeczytaj też: http://www.u21.pl/nerwica-lekowa-przyczyny-i-sposoby-leczenia/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here