torbiel na jajniku

Torbiel (cysta) to zamknięta jama wypełniona płynem. Torbiel jest to najczęściej spotykany rodzaj łagodnego nowotworu. Może pojawić się w każdym miejscu organizmu. O torbieli czynnościowej jajnika mówimy wtedy, gdy bierze ona udział w funkcjonowaniu jajnika, np. torbiel pęcherzykowa lub torbiel ciałka żółtego. W jajowodzie torbiele praktycznie nie występują, zaś najczęściej w otoczeniu jajników. Jeśli torbiel jajnika zawiera tkankę litą, może się ona przekształcić w nowotwór złośliwy. Torbiele jajników powstają z pęcherzyków, w których rozwijają się jajeczka. Po rozwinięciu się jajeczka większość pęcherzyków się wchłania, jednak jeśli tak się nie stanie, pęcherzyk może przekształcić się w torbiel, umiejscowiony wewnątrz lub na zewnątrz jajnika. Objawami torbieli są nieregularne miesiączki, zwiększenie masy ciała, ostry ból brzucha, problemy z cerą i przetłuszczającymi się włosami. Torbiele jajnika najczęściej ustępują bez leczenia w ciągu kilku miesięcy, jednak usunięcie niektórych może wymagać nawet operacji. Jak głosi stare porzekadło, lepiej zapobiegać niż leczyć, ale o tym chyba każdy wie.

torbiele na jajnikach mogą być niebezpieczne

W związku z tym zaczniemy od kilku dobrych praktyk, które pozwolą uniknąć torbieli jajników i wielu innych chorób:

1. Zdrowa dieta – to co jemy ma ogromny wpływ na kondycję naszego organizmu, szczególnie biorąc pod uwagę dużą ilość pestycydów w warzywach i owocach oraz hormony i antybiotyki, którymi faszerowane są zwierzęta hodowlane, których mięso i inne produkty zjadamy.
2. Aktywność fizyczna – od dawna wiadomo, że sport to zdrowie, a aktywność fizyczna pomaga nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale też utrzymać nasz organizm w dobrym zdrowiu.
3. Picie wody i herbat ziołowych – aby uniknąć chorób narządów rozrodczych, polecane jest picie herbaty z krwawnika. To ziele pomaga złagodzić bóle miesiączkowe, uregulować cykl oraz zapobiegać wielu chorobom.
4. Unikanie stresu i relaksowanie się – stres i choroby cywilizacyjne sprzyjają zaburzeniom hormonalnym, które mogą prowadzić do powstania torbieli na jajnikach. Dlatego ważne, aby znaleźć codziennie przynajmniej kilkanaście minut dla siebie, na zrelaksowanie się.

Jeśli mimo wszystko nie uda nam się uniknąć torbieli na jajnikach, dobrze jest poradzić się lekarza, ale można wspierać się naturalnymi sposobami, wypróbowanymi przez wiele kobiet:

1. Kąpiele i nasiadówki ziołowe – zioła od wieków pomagały w leczeniu różnych chorób, dlatego można je wykorzystać w przypadku torbieli na jajnikach. Najlepiej zaopatrzyć się w skrzyp polny, krwawnik oraz rumianek i brać kąpiel ziołową w wyciągu z tych ziół.
2. Okłady z oleju rycynowego – materiał nasączony olejem rycynowym należy przyłożyć do brzucha i ogrzać miejsce termoforem lub butelką z ciepłą wodą. Okład należy trzymać powyżej godziny.
3. Herbata ziołowa – w pozbyciu się groźnych narośli pomocne będą herbaty ziołowe. Jedna szklanka herbaty ze skrzypu dziennie i jak najwięcej herbaty z mieszanki krwawnika, pokrzywy i nagietka.

[Głosów:18    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here