Regenerująca funkcja technik masażu

0
1139

Istnieje wiele technik masażu. Jedne nastawione są na leczenie kontuzji, w innych szczególną rolę przypisuje się właściwościom odprężającym. Masażu można zażywać w hotelowych SPA, ośrodkach fizjoterapeutycznych czy w specjalistycznych salonach.

Podstawowe funkcje technik masażu

Masaż to mechaniczne oddziaływanie na ciało w celu poprawienia kondycji organizmu. Do jego podstawowych funkcji należą:

  • Funkcja rozgrzewająca – chodzi tutaj głównie o to, by przygotować organizm do wysiłku fizycznego.
  • Funkcja regeneracyjna – masażysta ma za zadanie zregenerować ciało i przywrócić mu prawidłowy stan.
  • Funkcja lecznicza – w tym wypadku masaż pomaga w uporaniu się z kontuzjami i schorzeniami.

Poza tymi sztandarowymi funkcjami masaż pozwala się także zrelaksować – nie tylko ciału, ale także umysłowi. Odprężenie powoduje, że umysł może się oczyścić i odciąć od nieprzyjemnych emocji.

Regenerująca funkcja masażu sportowego

Funkcja regenerująca jest szczególnie pożądana w sporcie. Najczęściej wykonuje się ten rodzaj masażu bezpośrednio po treningu. Dzięki takim zabiegom organizm osoby wykonującej daną aktywność fizyczną może wrócić do równowagi.

Na co oddziałuje masaż?

Masaż jest zabiegiem, który w zależności od wybranej techniki oraz miejsca może oddziaływać na wiele układów w organizmie. Oto niektóre z nich:

  • Stawy – odpowiednio dobrana technika masażu może sprawić, że dojdzie do większej elastyczności stawów oraz pomoże w zachowaniu właściwej ruchowości. Oprócz tego dotleni stawy i umocni, działając prewencyjnie przeciwko powstawaniu kontuzji.
  • Mięśnie – masaż działa na mięśnie regenerująco, pozwala je dotlenić, odżywić i uzyskać odpowiedni poziom napięcia. Wspomaga walkę z bólem, a także przyspiesza przemianę materii mięśni.
  • Tkanka tłuszczowa – masaż jest dobrą alternatywą dla osób, które chcą wymodelować sylwetkę. Techniki masażu pozwalają rozdrobnić komórki tłuszczowe, usprawniają przemianę materii i przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej.
  • Układ nerwowy – masaż sprawia, że polepsza się czucie powierzchowne i głębokie. Ponadto działa na układ nerwowy regenerująco. Może działać uspokajająco lub wręcz przeciwnie – pobudzająco.
  • Tkanka łączna i skóra – dzięki masażowi skóra staje się bardziej elastyczna i sprężysta. Poza tym dochodzi do głębokiego odżywienia i ulepszenia procesu oddychania skóry. Zanotowano także pozytywne efekty w kwestii działania gruczołów łojowych i potowych.
  • Układ krążenia – masaż poprawia krążenie krwi w ciele, co powoduje zwiększone zasilenie organów w tlen i składniki odżywcze.
  • Układ oddechowy – masaż sprawia, że mięśnie oddechowe główne i pomocnicze stają się bardziej elastyczne. Usprawnia się proces oddychania i wentylacji płuc.
  • Układ pokarmowy – masaż działa pozytywnie na perystaltykę jelit. Pomaga uporać się z problemami trawiennymi.

Wszystkie te zabiegi znajdziesz (przy okazji pobytu w Kazimierzu Dolnym) w SPA Esterki znajdującym się w Hotelu Król Kazimierz: https://www.krolkazimierz.pl/zabiegi-spa

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here