Psychoterapia a zdrowie psychiczne

Ludzka psychika jest niesamowicie skomplikowana. Przez wiele lat jej zaburzenia były uznawane za oznakę stosowania czarnej magii. Całe szczęście czas, w którym palono na stosach ludzi mających problemy w sferze psychicznej dawno już minął, chociaż te choroby nadal pozostają tematem tabu.

Osoby szukające pomocy mają aktualnie znacznie większe możliwości niż dawniej, ponieważ ta gałąź nauki nieustannie się rozwija. Na początku odpowiedzmy sobie na zasadnicze pytanie: co to jest psychoterapia? Otóż tym terminem określa się leczenie pacjenta poprzez rozmowę w formie regularnych konsultacji z lekarzem. Psychoterapeuta pomaga uporać się z takimi problemami jak a przykład depresja, trauma związana z trudnymi przeżyciami oraz zaburzenia lękowe. Wbrew obiegowej opinii lekarz nie stara się przekonywać pacjenta, że wszystko będzie dobrze, nie ma również nic wspólnego z „przyjacielem za pieniądze”. Wsparcie polega na motywowaniu do nieustannej pracy nad sobą, więc bez współpracy drugiej strony psycholog nie zdziała nic.

Jakie wyróżniamy rodzaje psychoterapii?

Do powszechnie znanych rodzajów psychoterapii należą: psychoterapia psychodynamiczna, psychoterapia poznawczo-behawioralna, psychoterapia Gestalt i psychoterapia psychoanalityczna. Nazwy może i brzmią skomplikowanie, ale ich znaczenie prezentuje się bardziej przejrzyście. Każdy przed udaniem się do gabinetu powinien poczytać o poszczególnych rodzajach terapii, aby posiąść podstawową wiedzę w tym temacie.

Psychoterapia Warszawa daje spore możliwości wyboru odpowiedniego lekarza. W stolicy gabinetów jest mnóstwo i dlatego pacjent nie musi się ograniczać do konkretnego psychoterapeuty, lecz odnaleźć idealnego lekarza dla siebie. W internecie można znaleźć wiele ofert psychologów wraz z opiniami na ich temat. Na takiej podstawie łatwiej jest ocenić, który lekarz cieszy się największym zaufaniem i renomą na danym terenie. Nie należy nigdy zapominać, że wszelkie zaburzenia psychiczne nie są powodem do wstydu i powinno się o nich mówić i leczyć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here