marskość wątroby

Wątroba jest jednym z organów, którego dolegliwości przez długi okres nie dają żadnych choroby. Potrafią się przez lata rozwijać niezauważone, a jeśli pojawią się widoczne objawy, to często stan jest już bardzo rozwinięty. Dobrze tak jest z marskością, jednym z popularniejszych zaburzeń połączonych z tym narządem. Jest to nie dolegliwość nieodwracalna, więc i tak istotna jest profilaktyka. Wątroba jest niezwykle wytrzymałym narządem oraz wielu zniesie, jednak jak się z jednymi rzeczami przesadzi, to chociażby ona potrafi nie dać rady. Wątroba jest największym organem w swym ciele, przeciętnie waży blisko dwóch kilogramów. Przez wielu jest uznawana za wieloczynnościową fabrykę, w jakiej występują liczne procesy syntetyczne, potrzebne do prawidłowego działania organizmu. Organ tenże kieruje się z dwóch części nazywanych płatami.

Etiologie marskości wątroby

Ciągłe narażenie wątroby na szkodliwe elementy, czy toż systematyczne podtruwanie alkoholem, lub innego typu dolegliwości, potrafią wywołać mechanizm degeneracji. W jej wnętrzu zaczynają powstawać zmiany zwyrodnieniowe, zwłóknienia zaczynają zastępować zdrowe tkanki, a w efekcie organ tenże zaprzestaje spełniać swoje prace. Czasem jest to niezauważenie latami, przede wszystkim zaburzeniu ulega usuwanie toksyn, przetwarzanie elementów odżywczych oraz produkcja białek oraz żółci. U wielkiej ilości pacjentów dolegliwość rozwinęła się z względu nadmiernego spożycia alkoholu. Etanol w wielkich dawkach spowalnia procesy metaboliczne, i tym samym prowadzi do nieodwracalnych zmian. Częstą etiologią powstawania marskości jest też wirusowe zapalenie rodzaju C. Uczy się, iż chociażby 20% wszelkich zakażonych ma choroby prowadzące w efekcie do marskości. Także różne dolegliwości, w tym o podłożu genetycznym, potrafią wywołać kłopoty z tym narządem. Dolegliwość wieńcowa, otyłość oraz cukrzyca służą otłuszczaniu wątroby, a w konsekwencji do kłopotów z marskością. Niezwykle niekorzystnie na poziom tego narządu oddziałuje również żółć, wszystkie dolegliwości utrudniające jej odpływ również są potencjalnym źródłem kłopotów.

leczenie marskości wątroby - jak

Jak leczyć wątrobę

Marskość wątroby jest dolegliwością, na jaką nie ma lekarstwa, będące w tym organie zmiany są nieodwracalne. Leczenie ogranicza się do tego, aby w jakikolwiek sposób zahamować mechanizm niszczenia aktywnej tkanki, więc niezwykle istotne znaczenie ma szybka diagnoza. Pacjent kierowany jest na specjalistyczne analizowania, pomiędzy innymi składa się próby wątrobowe i USG, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Dobór właściwego schematu leczenia związany jest od stanu narządu oraz etiologii, z których znalazł się on w takim stanie. Środki stosuje się w minimalnym stopniu, raczej w zakresie leczenia zaburzenia, które stawało się etiologią marskości. Bardzo istotne jest wykluczenie elementów wpływających na zniszczenie wątroby, dotyczy to przede wszystkim alkoholu oraz uczestniczenia w toksycznym środowisku. Niezbędna jest zdrowa dieta, która z jednej strony dostarczy potrzebnych elementów odżywczych, a z drugiej nie będzie obciążała organizmu. Winna stanowić ona zmniejszoną ilość tłuszczów przy również dosyć wysokiej ilości białka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here