Perkusja dla początkujących - konstrukcja zestawu perkusyjnego

Gra na perkusji to bardzo ciekawe i co najważniejsze efektownie wyglądające zajęcie. Niestety nie ma nic za darmo – nauka gry na tym instrumencie wymaga bardzo wielu godzin poświęconych na praktykę. Perkusja akustyczna wymaga od muzyka dużego wyczucia rytmu, dostosowania siły uderzeń oraz niewyobrażalnej koordynacji ruchowej. W dzisiejszym artykule postaramy się podpowiedzieć, jaką perkusję akustyczną wybrać, jak rozpocząć naukę gry oraz przedstawić zalety elektrycznej wersji drumsetu.

Jaką perkusję wybrać?

Zaczynając przygodę z perkusją akustyczną, trzeba wiedzieć, że jest to instrument bardzo głośny. Grając na gitarze, możemy dostosować siłę uderzenia i brzdąkać nieco ciszej. W perkusji nie ma to większego sensu. To właśnie dlatego, jeżeli mieszkamy w bloku, trzeba przewidzieć, że może być to kłopotliwe dla lokatorów i sąsiadów. Wtedy można wybrać elektryczną perkusję, którą to da się podłączyć do słuchawek. Jeżeli jednak chcemy zostać przy perkusji elektrycznej, dobrze byłoby wynająć salkę prób lub po prostu uczyć się gry na niej w szkołach muzycznych, gdzie istnieją specjalnie przystosowane do tego pomieszczenia.

Nauka gry

No właśnie skoro jesteśmy przy metodach nauczania gry. Jak już zasygnalizowaliśmy jedna z nich to regularne lekcje w szkole muzycznej. Inną może być wynajęcie prywatnego nauczyciela, który np. będzie odwiedzał nas w domu. Istnieją również ludzie, którzy uczą się wszystkiego na własną rękę. Oczywiście nie umniejszamy takiej metodzie, jednak chcemy zasygnalizować, że czasami dobrym pomysłem jest poznanie podstaw, które przedstawi nam doświadczona osoba. Większość i tak odbywa się indywidualnie, ponieważ niezależnie od tego, czy mówimy o nauce gry na perkusji akustycznej, czy na każdym innym instrumencie, będzie to wymagało dużego zaangażowania, samozaparcia i wielu godzin spędzonych na ćwiczeniach.

Jak zbudowany jest zestaw perkusyjny?

Perkusja akustyczna składa się z kilku elementów, które stanowią podstawowy zestaw oraz wielu możliwości rozbudowania instrumentu. Podstawowe elementy to zdecydowanie werbel, hihat i stopa, która to uderza w główny bęben ustawiony pionowo zwany centralą. Dodatkowo w perkusji akustycznej stosuje się jeszcze tomtomy (usytuowane na centrali) oraz talerze crash i snare. Zestaw perkusyjny może być rozbudowany o dodatkowe bębny np. kocioł, czyli sporej wielkości bęben ustawiony bezpośrednio na podłodze. Możliwości jest oczywiście dużo więcej, a wiele zależy od zaawansowania muzyka oraz formy, jaką przyjmie jego gra. Na sam początek warto wybrać jedynie podstawowe elementy, które z pewnością okażą się wystarczające.

Artykuł powstał we współpracy z https://riff.net.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here