Pasze dla koni – co powinieneś o nich wiedzieć?

Odpowiednie żywienie konia to klucz do jego sprawności fizycznej oraz dobrego zdrowia. Dlatego w jego diecie nie powinno brakować składników odżywczych. Co więc powinny zawierać pełnowartościowe pasze dla koni?

Czemu pasze dla koni to najlepszy pokarm?

Sposób odżywiania koni jest ściśle powiązany z budową jego ciała. Spośród wszystkich zwierząt gospodarskich ma o bowiem najkrótszy układ pokarmowy. Jego długość wynosi zaledwie dwunastą część długości jego ciała. To sprawia, że koń je bardzo często, ale są to niewielkie ilości pokarmu. Wynika to budowy jego żołądka. Jest on nieduży, jednokomorowy i workowaty. Dlatego pożywienie konia musi być bogate we wszystkie składniki odżywcze. Co więc jedzą konie? Przede wszystkim są to produkty bogate w celulozę. Ich organizmy są dostosowane do jej rozkładania. Odpowiadają za to bakterie układu pokarmowego. Siano, czy trawa jest więc dla nich bardzo istotnym składnikiem pożywienia. Konie, które żyją na wolności, spędzają przecież na jedzeniu aż szesnaście godzin w ciągu doby. Dzieje się tak, gdyż proces rozkładania celulozy trwa dość długo, co przekłada się właśnie na sposób odżywiania. Konie uwielbiają rutynę, dlatego ich karmienie powinno odbywać się zawsze o tej samej porze. Wpłynie to dobrze na proces trawienia i ogólne samopoczucie zwierzęcia. Konie do prawidłowego funkcjonowania potrzebują też białka, witamin, soli mineralnych, a przede wszystkim – energii. Tej ostatniej powinno dostarczać się adekwatnie do wykonywanej pracy. Inne potrzeby mają bowiem klacze-matki, inne konie wyścigowe, a jeszcze inne te w zaawansowanym wieku.

Gdzie znajdziemy dobre pasze dla koni?

Pasze są więc dla koni najlepszym źródłem wszelkich niezbędnych substancji odżywczych. Dlatego tak istotne jest ich odpowiednie dobranie. Oczywiście, możemy tym zająć się sami. Warto jednak sprawdzić wcześniej, jakich składników będziemy do nich potrzebować. Na pewno warto do nich dodać otręby pszenne. Są one źródłem błonnika, białka, witamin oraz związków mineralnych. Otręby mają właściwości mlekopędne, dlatego powinny być dodawane do paszy dla klaczy źrebnych. Poza tym, pasze dla koni zawierają też owies, który przed dodaniem powinien odleżeć około sześciu tygodni. Jeśli jednak nie mamy czasu na przyrządzanie pokarmu, to spokojnie możemy zdecydować się na gotowe rozwiązania. Producenci pasz oferują bowiem różne wersje pasz dla koni, dzięki czemu możemy ją dobrać do potrzeb zwierzęcia. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat https://vital.sklep.pl/pasze. Bez wychodzenia z domu możemy zakupić uniwersalne pasze dla koni. Jest to mesz, który można podawać zarówno na ciepło, jak i zimno. Dzięki sklepowi internetowemu oszczędzamy czas, który możemy przeznaczyć na inne, ważne zadania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here