Kredyty konsolidacyjne

Posiadasz kilka zobowiązań w różnych bankach? Czujesz, że tracisz powoli płynność finansową? Twoje miesięczne zobowiązania zbyt mocno obciążają miesięczny domowy budżet? Z pomocą przyjdą kredyty konsolidacyjne. To doskonałe rozwiązanie dla osoby takiej jak Ty! Jedna, miesięczna, a co najważniejsze niższa rata, zamiast kilku. Konsolidacja zapewnia przejrzystość oraz lepszą kontrolę nad własnymi finansami.
Obecna sytuacja na rynku finansowym wskazuje na to, iż konsumenci bardzo chętnie korzystają z kredytów. Sprzyjająca sytuacja gospodarcza sprawia, że zadłużamy się coraz bardziej. Zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego na koniec sierpnia 2017 roku dług z tytułu zaciągniętych kredytów wynosił ponad sto pięćdziesiąt dziewięć miliardów złotych. W historii całego rynku finansowego tak mocno zadłużeni jeszcze nie byliśmy. W sytuacji, kiedy tak chętnie pożyczamy pieniądze, bardzo łatwo stać się ofiarą tak zwanego przekredytowania, czyli kolokwialnie mówiąc – w prosty sposób możemy utracić naszą płynność finansową. W momencie, gdy chcemy odzyskać płynność finansową, możemy skorzystać z kredytu konsolidacyjnego. Dzięki niemu możemy połączyć nasze dotychczasowe zobowiązania w jedną, niższą ratę, a przy tym odciążyć nasz domowy budżet i odzyskać spokój ducha. Jest to bardzo często jedyna droga do oszczędności pieniędzy.
Kredyt konsolidacyjny możemy zdefiniować jako kredyt celowy, który przeznaczony jest na spłatę posiadanych już zobowiązań. Wykazując chęć skorzystania z takiej oferty, powinniśmy dokładnie przeanalizować, które zobowiązania chcemy połączyć, a które spłacać na dotychczasowych zasadach. Nie musimy decydować się na łączenie wszystkich kredytów, chyba, że nasza zdolność finansowa nie pozostawia nam wyboru. Konsolidować można kredyty gotówkowe, hipoteczne, samochodowe, ratalne, jak również limity w rachunkach bieżących, czy też karty kredytowe.
Bank udzielając kredytu konsolidacyjnego spłaca dotychczasowe zobowiązania klienta w poszczególnych bankach. Spłata odbywa się „poza klientem”. Oznacza to, iż nie ma możliwości, aby kwota przeznaczona na spłatę zobowiązań, została przekazana bezpośrednio w ręce kredytobiorcy z nadzieją, że ten sam dokona samodzielnej spłaty długów. W momencie uruchomienia umowy kredytu konsolidacyjnego, klient spłaca zadłużenie wobec jednej, konkretnej instytucji finansującej. Obsługuje przy tym jedną ratę, której wysokość została ustalona w trakcie przedstawiania oferty. Poprzez wydłużenie okresu kredytowania rata może być niższa od sumy tych, które spłacaliśmy do tej pory. Wskazanym jest pamiętać, że wydłużenie okresu kredytowania skutkuje wzrostem całkowitego kosztu kredytu. Mimo tego warto z takiego rozwiązania skorzystać. Niższa rata pozwoli nam spokojnie spłacić swoją wierzytelność wobec instytucji finansowej bez obawy przed utratą płynności finansowej.
Tak jak w przypadku większości kredytów, kredyt konsolidacyjny wymaga wnikliwej oceny zdolności kredytowej. Pomimo wcześniejszego przyznania posiadanych już zobowiązań, konsolidacja nie będzie procesem automatycznym. Połączenie zobowiązań wymaga odrębnej weryfikacji. O ile podczas ubiegania się o kredyt gotówkowy często wystarczy nam sam dowód osobisty, tak inaczej wygląda to w przypadku wnioskowania o kredyt konsolidacyjny. Instytucja finansująca z pewnością zwróci się do nas z prośbą o dostarczenie szeregu dokumentów. Możemy spodziewać się konieczności przedstawienia dokumentów zarówno dotyczących nas-kredytobiorców, jak i tych, które dotyczą konsolidowanych zobowiązań. Do tych pierwszych zaliczymy między innymi: dowód osobisty, zaświadczenie o zatrudnieniu i uzyskiwanym dochodzie, wyciągi z historii konta bankowego. Do tych drugich: obowiązujące umowy kredytowe, harmonogramy spłat kredytów, potwierdzenia płatności rat, czy wykaz aktualnych zabezpieczeń. Niewątpliwie ogromne znaczenie będzie tutaj miała nasza historia kredytowa. Bank nie zawaha się sprawdzić, czy dotychczasowe kredyty spłacaliśmy terminowo. Istotnym również będzie fakt, czy nie figurujemy jako dłużnicy w różnych bazach, takich jak: BIK (biuro informacji kredytowej), BIG (biuro informacji gospodarczej), czy też KRD (krajowy rejestr dłużników. Wszystkie powyższe czynniki, mają ogromny wpływ na przyznanie kredytu oraz na zaproponowane warunki cenowe.
Decydując się na połączenie naszych zobowiązań, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych elementów. W końcu chcemy poprawić naszą dotychczasową sytuację finansową. W tym celu wskazane jest złożenie kilku zapytań kredytowych w różnych bankach jednocześnie, tak, by wybrać najkorzystniejszą ofertę dla nas. Porównując propozycję kilku instytucji, powinniśmy cały czas odnosić się do takich samych założeń. Oznacza to, że zawsze musimy brać pod uwagę łączenie tych samych kredytów, na identyczny czas spłaty. Jeżeli chcemy zaoszczędzić czas, możemy także skorzystać z porównywarki kredytów, która dostępna jest w internecie. W celu oceny opłacalności konsolidacji szczególną uwagę powinniśmy poświecić kilku aspektom.
Pierwszym z nich będzie wysokość raty nowego kredytu. Powinna ona być niższa od sumy tych, które aktualnie spłacamy. Wyjątkiem będzie dość znaczne skrócenie okresu kredytowania. Wtedy, możemy spodziewać się wyższej raty.
Kolejną, niewątpliwie istotną kwestią będzie okres spłaty nowego zobowiązania. Należy pamiętać, że im dłuższy okres kredytowania, tym niższa rata, a co za tym idzie wyższy całkowity koszt kredytu.
Kolejną rzeczą na która warto zwrócić uwagę to koszt, jaki poniesie za sobą proces konsolidacji. Im niższa kwota całkowita do spłaty, tym korzystniejsze jest to dla nas. Warto przy tym dowiedzieć się, jaką prowizję zapłacimy za uruchomienie nowego zobowiązania.
Następną wytyczną będzie dla nas tak zwane RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jest to wskaźnik za pomocą którego w szybki sposób porównamy ofertę wielu banków. Wyrażony jest on procentowo. Im mniejszy procent RRSO, tym oferta jest tańsza. Wadą tego wskaźnika jest to, że często nie uwzględnia on dodatkowych opłat.
Ostatnią rzeczą, którą warto sprawdzić to konsekwencje wynikające z opóźnień w opłacaniu rat. Niektóre instytucje dzięki odpowiednim zapisom w umowie kredytowej, w przypadku spóźnień mogą wypowiedzieć nam umowę kredytową. Wiąże się to z koniecznością natychmiastowej całkowitej spłaty naszego zobowiązania.
Podsumowując, kredyt konsolidacyjny niewątpliwie niesie za sobą szereg korzyści. Ważne jest, aby wiedzieć, jak wybrać dla siebie najkorzystniejszą ofertę. Pamiętajmy o tym, że przeczuwając nasze kłopoty finansowe, nie powinniśmy decyzji o konsolidacji odkładać w nieskończoność. Pamiętajmy aby próby złączenia naszych zobowiązań, podjąć odpowiednio wcześnie.

www.eduranking.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here