Kiedy warto wykonać badanie CRP?

Badanie CRP służy ustaleniu stężenia białka C-reaktywnego we krwi. Jest to białko tzw. ostrej fazy, a jego wysoki poziom wskazuje na stan zapalny w organizmie. Dzięki diagnostyce poziomu CRP można wykryć wiele chorób.

Poziom białka C-reaktywnego powinien wynosić nie więcej niż 5 mg/l u osoby zdrowej. Stężenie tego białka jest zależne od wielu czynników, jak wiek, płeć, masa ciała, palenie papierosów (palacze mają podwyższony poziom CRP), rodzaj diety (zażywanie olejów roślinnych i ograniczanie węglowodanów powoduje obniżenie tego wskaźnika) oraz przyjmowanych leków (leki zwalczające wysoki cholesterol obniżają poziom CRP).

Generalnie przyjmuje się, że przekroczenie poziomu 10mg/l wskazuje na stan zapalny w organizmie.

Stan zapalny jest bardzo szerokim pojęciem i może oznaczać wiele chorób, od łagodnych infekcji wirusowych i bakteryjnych, poprzez takie schorzenia jak cukrzyca, aż po choroby nowotworowe.

W zależności od wysokości stężenia CRP we krwi można stawiać diagnozę, jaki rodzaj choroby dotknął daną osobę.

Zdarza się, że schorzenie przebiega bezobjawowo lub objawy są na tyle mało dokuczliwe, że chory nie podejrzewa, że coś poważniejszego dzieje się w organizmie. Badanie poziomu CRP jest w tej sytuacji pierwszym wskaźnikiem pozwalającym zdiagnozować nieprawidłowości. Poziom CRP potrafi bardzo szybko wzrosnąć w krótkim czasie np. w ciągu 24 lub 48 godzin, dlatego jest dobrym miernikiem infekcji lub innych schorzeń.

Choroby, które można wykryć podczas badania poziomu CRP we krwi to:

– zakażenia bakteryjne np. salmonellą, helicobacter pylori, gronkowcami, prątkami gruźlicy, tutaj poziom CRP może się wahać od 200 mg/l do nawet 500 mg/l;
– zakażenia pasożytnicze, wówczas poziom CRP potrafi wynieść około 100 mg/l;
– zakażenia wirusowe, stężenie CRP może mieć wartość około 50 mg/l;
– nowotwory złośliwe, zwłaszcza nowotwory układu krwiotwórczego;
– choroby autoimmunologiczne, np. toczeń rumieniowaty;
– zapalenie trzustki i inne stany zapalne;
– choroby układu sercowo-naczyniowego (np. zawał, uszkodzenie serca).

Badanie stężenia CRP we krwi pozwala również na ocenę stanu gojenia się organizmu po zabiegach chirurgicznych oraz po urazach, a także pozwala wykryć, czy organizm odrzuca przeszczep.

Podsumowując, badanie CRP jest wykonywane nie tylko w celach diagnostycznych, ale również, aby monitorować przebieg choroby lub proces zdrowienia. Samo określenie stężenia białka C-reaktywnego we krwi nie wskazuje jednoznacznie, jakie dokładnie schorzenie trapi daną osobę, ale pozwala sprawdzić, czy w organizmie dzieją się poważne nieprawidłowości wymagające interwencji lekarskiej i dalszej diagnozy.

Nie jest to drogie badanie, kosztuje około 10-20 zł, gdy jest wykonywane na własny koszt w laboratorium, warto więc pamiętać, że zawsze mamy możliwość przebadania się pod tym kątem, bez wydawania wielkiej sumy pieniędzy. Również lekarz pierwszego kontaktu może wystawić pacjentowi skierowanie na badanie krwi pod kątem ustalenia poziomu CRP.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here