Jakie sklepy są czynne w niedziele?

0
118
Jakie sklepy są czynne w niedziele

Sklepy otwarte w niedzielę to obecnie rzadkość. Jeśli chcemy przygotować się na kolejny tydzień, udając się do sklepu na zakupy, powinniśmy pamiętać, że większość punktów handlowych nie jest czynna w każdą niedzielę. Wynika to z przepisów prawa wprowadzonych kilkanaście miesięcy temu.

Regulacje prawne dotyczące handlu w niedzielę

Kwestie handlowania w ostatnim dniu tygodnia reguluje ustawa z dnia 10 stycznia 2018 roku o zakazie handlu. Od 1 stycznia 2020 r. wprowadza ona zakaz handlu w większość niedziel w ciągu roku. Wyjątkiem będą ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia oraz dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i Niedziela Palmowa (poprzedzająca święta Wielkiej Nocy). Zakaz handlowania jest wprowadzany jednak stopniowo. Jeszcze do końca 2019 roku każda ostatnia niedziela miesiąca daje możliwość handlowania. Zmieni się to jednak już od kolejnego roku, kiedy możliwość zrobienia zakupów w ostatnim dniu tygodnia zostanie mocno ograniczona. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że nadal znajdziemy sklepy otwarte w niedzielę, bez względu na to, który jest tydzień w miesiącu. Co to za sklepy?

Rodzaje sklepów, które mogą być czynne w każdą niedzielę

Zakaz handlu w każdą niedzielę obowiązuje w większości placówek, ale ustawa o zakazie handlu w 32 podpunktach wymienia wyjątki od reguły. Jeśli chodzi o sklepy otwarte w niedzielę, które nie muszą się bać zakazu handlu, znajdują się wśród nich m.in.:

– placówki sprzedające paliwo płynne,

– obiekty prowadzące przeważającą działalność w zakresie handlu kwiatami, pamiątkami, prasą, biletami komunikacji miejskiej, kuponami gier losowych i zakładów albo wyrobami tytoniowymi,

– apteki i punkty apteczne,

– placówki pocztowe,

– piekarnie, cukiernie, lodziarnie i obiekty, w których w przeważający sposób prowadzona jest działalność gastronomiczna (czyli np. restauracje),

– punkty, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną, we własnym imieniu i na własny rachunek (a więc nie przez pracowników, którzy są zatrudnieni np. na umowę o pracę lub umowę zlecenia).

Niektórych sklepów wielobranżowych jednak przepisy ustalone przez ustawodawcę nie dotyczą. Przykładem są tutaj sklepy, w których można korzystać z usług pocztowych, oraz punkty handlowe prowadzone przez właściciela. Dzięki temu możemy odnaleźć zaskakująco dużo sklepów otwartych w niedzielę… o ile wiemy, gdzie i jak szukać.

Jak znaleźć sklep czynny w niedzielę?

Gdy poszukujemy sklepów otwartych w niedzielę, możemy skorzystać z wyszukiwarki Google, wskazując najbliższe lokalizacje, lub też z wyszukiwarki sklepów w formie aplikacji na urządzenia przenośne. Oprócz tego wiele sklepów sieciowych oferuje specjalne, dedykowane aplikacje, które pozwolą na odnalezienie ich najbliższej placówki stacjonarnej, wraz ze wskazaniem godzin otwarcia oraz z pomocą w dotarciu na miejsce, przy wykorzystaniu GPS-a. Dzięki temu nie trzeba szukać informacji o otwartych sklepach wśród bliskich lub pytać się o to sąsiadów. Dzięki lokalizatorowi sklepów znajdziemy interesujący nas sklep szybko i sprawnie do niego dotrzemy, co pozwoli cieszyć się wolnym czasem w niedzielę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here