jak zrobić dobre zdjęcie jedzeniu
fot. Pexels.com

W dobie Instagrama apetyczne zdjęcia jedzenia są bardzo pożądane przez jego użytkowników. Jeśli gotujesz dobrze wyglądające potrawy i chcesz się nauczyć odpowiednio uwieczniać je na fotografii, ten artykuł jest dla ciebie. Podpowiemy ci, jak wykonać atrakcyjne zdjęcie jedzenia.

Przeczytaj też: https://www.daysandplaces.pl/jak-fotografowac-jedzenie/

Fotografowanie jedzenia – podstawowe informacje

Aby wykonać udane zdjęcie jedzenia, warto trzymać się kilku podstawowych zasad.

  • Fotografuj w naturalnym świetle – na dobry początek zrezygnuj z różnego rodzaju lamp błyskowych. Zdjęcie jedzenia będzie korzystne, jeśli wykonasz je w dziennym świetle. Spróbuj wykonywać fotografie w różnych pomieszczeniach swojego mieszkania zarówno rano, jak i w godzinach popołudniowych. Dzięki temu zauważysz, kiedy i gdzie twoje zdjęcia będą wyglądały najkorzystniej.
  • Wykonuj zdjęcia pod różnymi kątami – tutaj dużo zależy od rodzaju jedzenia, które chcesz sfotografować – zdjęcie pizzy wygląda korzystnie, gdy jest zrobione z góry, natomiast zdjęcie hamburgera najlepiej prezentuje się, gdy jest wykonane z boku. Nie bój się eksperymentować z ustawieniami i wykonuj zdjęcia pod różnymi kątami.
  • Utrzymuj czystość – bywa tak, że w przestrzeni, w której chcemy wykonać zdjęcie, znajdują się przedmioty, które mogą być zbędne i nic nie wnieść do twojej jedzeniowej fotografii. Przed zrobieniem zdjęcia dobrze się rozejrzyj, czy w kadrze znajduje się odpowiednia liczba rzeczy.

Dobre światło i tło podczas wykonywania zdjęcia

Jedną ze wspomnianych wyżej zasad, odpowiedzialną za wykonanie udanej fotografii jedzenia, jest ta dotycząca używania naturalnego oświetlenia. Światło dzienne nie zawsze jest jednak doskonałe, dlatego warto zastosować kilka ulepszeń podczas wykonywania zdjęć. Jednym z gadżetów, w które warto zainwestować, jest dyfuzor fotograficzny. Jest bardzo przydatny, gdy fotografujemy jedzenie w pełnym nasłonecznieniu. Urządzenie umieszczone między oknem a stołem pomaga poprawić jakość światła i nadać zdjęciu odpowiedniej miękkości. 

Przy fotografowaniu jedzenia istotne jest również dobre tło. Potrawa, której robimy zdjęcie, powinna być zawsze na pierwszym planie, dlatego tło powinno pozostawać neutralne w miarę możliwości. Tło ma być jedynie uzupełnieniem fotografii, dlatego nie może być zbyt kolorowe i pstrokate. Minimalizm zawsze będzie dobrze wyglądał w kadrze.

Zobacz także: http://www.u21.pl/mediolan-co-warto-zwiedzic/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here