Jak zbić gorączkę

0
126
Jak zbić gorączkę

Gorączka jest często nieodłącznym elementem zakażeń wirusowych i bakteryjnych. Zwykle jest też jednym z pierwszych symptomów grypy czy przeziębienia. Wysoka temperatura ciała powoduje dreszcze, senność, ból głowy, zwiększone pragnienie oraz złe samopoczucie. Zbyt wysoka gorączka może zagrażać życiu, dlatego należy ją zbijać. W przypadku dzieci gorączka to wyjątkowo trudna sytuacja. Wiele młodych, niedoświadczonych rodziców zastanawia się jak zbić gorączkę skutecznie i na długi czas.
Z całą pewnością zarówno u dorosłych jak i małych dzieci wskazane są chłodne okłady na szyi, karki, czole, w okolicach wątroby lub pod łydkami. Skuteczne są kąpiele w chłodnej wodzie, w temperaturze niższej od temperatury ciała osoby chorej.
Temperaturę skutecznie może obniżyć także picie napojów o działaniu napotnym, między innymi herbaty malinowej, soku malinowego czy herbaty lipowej. Wysoce skuteczne działanie przeciwzapalne ma również miód lub czosnek.
Oczywiście w przypadku wysokiej temperatury nie należy poprzestawać jedynie na stosowaniu domowych sposobów. Często niezbędne jest podanie osobie chorej leku z paracetamolem lub ibuprofenem. W sytuacji gdy gorączka jest bardzo wysoka i nie chce spadać leki można podawać naprzemiennie.
Ważne aby dodatkowo nie okrywać dziecka z wysoką temperaturą, gdyż może to pogorszyć sytuację i spowolnić czas obniżania się temperatury. Przy gorączce utrzymującej się dłużej niż trzy doby należy udać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu. Specjalista może zlecić wykonanie bardziej szczegółowych badań jak badanie moczu czy morfologię krwi.
Istotne jest aby w czasie gorączki przyjmować dużo płynów, dzięki czemu bakterie i wirusy zostaną szybciej wypłukane z organizmu.
Ważne aby zaopatrzyć się w dobrej jakości termometr, który dokładne pokaże temperaturę ciała. W aptekach i sklepach internetowych dostępnych jest wiele rodzai termometrów, na przykład rtęciowe, elektroniczne czy paskowe. Termometry elektronicznie świetnie sprawdzają się w przypadku niemowląt.

www.smakowisko.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak ugotować żurek?
Następny artykułMatematyka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here