jak zasnąć

Sen jest jednym z najważniejszych aspektów naszego życia. Od odpowiedniej higieny snu zależy nasza kondycja psychiczna, a nawet fizyczna. Jednak spory odsetek społeczeństwa codziennie zmaga się z problemem bezsenności lub zbyt krótkiego snu. Dzieje się tak również dlatego, że mamy coraz większe problemy z zasypianiem. Jak zasnąć w miarę szybko, aby następnego dnia obudzić się wypoczętym?

Higiena snu

jak zasnąćOprócz wykonywania codziennych obowiązków musimy pamiętać o rozrywce i ulubionych zajęciach. Po całym dniu aktywności należy odpocząć i zregenerować siły. Dzięki temu będziemy zdrowi oraz poprawimy sobie samopoczucie. W ciągu doby powinniśmy spać około ośmiu godzin. Warto pilnować regularnych godzin snu, dzięki czemu przyzwyczaimy nasz organizm do szybszego zasypiania oraz porannego wstawania. Niektórzy z nas miewają problemy ze snem. Jeżeli późno zasypiamy to musimy przeanalizować swój tryb życia. Niezdrowe nawyki mogą niekorzystnie wpływać na nasz organizm. Dbając o siebie możemy zmienić nasze przyzwyczajenia i sprawić, że nasz organizm się zregeneruje.
Każdy z nas potrzebuje zupełnie odmiennej ilości snu. Niektórzy przesypiają zaledwie pięć lub sześć godzin, inni potrafią wstać z łózka dopiero po dwunastu godzinach. Musimy jednak wiedzieć, że zaburzenia snu mogą być objawem jakiejś choroby. Pierwsze co musimy zrobić to przebadać się oraz poznać możliwe dolegliwości. Warto przy tym zwrócić uwagę na nastrój i samopoczucie.

Jak zasnąć?

Jak zasnąć? Przede wszystkim musimy wyłączyć wszystkie urządzenia, które nas rozpraszają. Telefon, telewizor i radio powinny być wyłączone podczas snu. Jeżeli pomimo tego nie potrafimy zasnąć, to musimy pamiętać także o odpowiedniej temperaturze w pokoju. Jeżeli jest zbyt zimno lub za gorąco to ciężko będzie nam spokojnie zasnąć. Przed pójściem do łóżka powinniśmy wywietrzyć pomieszczenie, dzięki czemu nie będziemy odczuwać duszności. Wieczorną porą zrezygnujmy z ciężkostrawnych potraw. Ostatni posiłek warto spożyć około godziny osiemnastej. Jeżeli jesteśmy głodni w późniejszych godzinach, to warto sięgać po coś lekkiego i zdrowego. Dodatkowo możemy wykorzystać herbaty ziołowe, które uspokajają i wyciszają organizm. Świetnie sprawdzi się melisa, a przy dodatkowych bólach również mięta, rumianek i słaba czarna herbata.

Jeżeli mieliśmy ciężki dzień to musimy przede wszystkim przestać myśleć o stresowych sytuacjach. Powinniśmy skupić się na zasypianiu, dlatego nie warto rozmyślać o tym, co czeka nas następnego dnia. Możemy wykorzystywać także sposób z wypiciem szklanki ciepłego mleka, czy też spróbować tabletek nasennych. Musimy jednak obserwować swój organizm dzięki czemu dowiemy się, które metody nam nie zaszkodzą i będą skuteczne. Jeżeli domowe sposoby nie pomagają, to warto udać się do specjalisty. W niektórych przypadkach będziemy musieli zażywać odpowiednie leki i stosować się do diety.

Niedosypianie

Zbyt mała ilość godzin, które przeznaczyliśmy na spanie może bardzo niekorzystnie wpłynąć na nasz organizm. Wstajemy wtedy bardzo zmęczeni i nie mamy w ogóle energii do działania. Czujemy się wówczas maksymalnie wypompowani. To bardo źle niestety wróży na resztę dnia. Raczej będziemy ospali i nasza reakcja na bodźce będzie bardzo opóźniona. Jednak takie sytuacje zdarzają się bardzo często. Dzieje się tak dlatego, że przeważnie chodzimy spać bardzo późno. A jeśli już uda nam się położyć do łóżka wcześniej, to i tak nie możemy zasnąć. Dlaczego tak się dzieje? Co jest za to odpowiedzialne?

Problemy z zaśnięciem

jak zasnąćPrzede wszystkim w zasypianiu przeszkadza nam światło. Światło, które emitowane jest nie tylko z ekranów telewizorów, ale również z ekranów naszych smartfonów, z którymi praktycznie przecież się nie rozstajemy. Niestety właśnie najczęściej zabieramy jej również ze sobą do łóżka. Zamiast szykować się do snu przeglądamy internet. To bardzo zły i przede wszystkim niezdrowy nawyk. Światło emitowane przez ekran smartfona działa pobudzająco na nasz mózg. Ten zamiast się powoli wyciszać i szykować na sen, jest gotowy do działania. I wtedy zazwyczaj zasypiamy dopiero nad ranem. Oczywiście w zaśnięciu może nam też przeszkadzać niewygodny materac. To bardzo ważna kwestia, niestety często lekceważona. Wygodne i czyste łóżko jest wręcz niezbędne dla odpowiedniego snu, czyli takiego który pozwoli nam się zregenerować. Zazwyczaj jednak śpimy na niewygodnych kanapach, czy też wersalkach. Wolimy wydać pieniądze na nowy telewizor zamiast na duże i porządne łóżko. Niestety potem jesteśmy narażeni na niewysypianie się i bóle kręgosłupa. Bardzo istotne jest również, aby przed udaniem się do łóżka odpowiednio wywietrzyć sypialnię. Nic tak dobrze nie robi na sen jak świeże powietrze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here