Jak wyrobić paszport?

Większość z nas marzy o egzotycznych wakacjach, wyjazdach w nieznane miejsca lub odwiedzanie miast, które są naszym stałym punktem wypoczynku. Coraz więcej ludzi podróżuje za granice swojego państwa w celach biznesowych, wyjeżdżając na szkolenia czy kontrakty. Jednak, kiedy planujemy podróż musimy pamiętać o tym, że do niektórych państw nie jest się tak prosto dostać. O ile kraje Unii Europejskiej i strefy Schengen dają nam możliwość przekroczenia granic używając do tego tylko dowodu tożsamości, o tyle inne kraje wymagają posiadania paszportu. Wiele krajów oprócz wymienionych dokumentów nakazuje posiadania zielonych kart lub wiz. Jeśli mieszkaniec Polski nie posiada paszportu, a planuje podróż do państwa, gdzie jest on wymagany, powinien zająć się wyrobieniem go dużo wcześniej, ponieważ może chwilę na niego poczekać.

Jak wyrobić paszport?

Jak wyrobić paszport?Nie każdy wie jak wyrobić paszport. Z tą czynnością związanych jest kilka formalności. Na początek potrzebujemy wniosek o wydanie paszportu, który można dostać w punkcie paszportowym. Musimy także zrobić sobie zdjęcia do paszportu, jedno z nich trzeba dołączyć do wniosku. Uzupełniony wniosek razem ze zdjęciem należy złożyć w urzędzie. Razem z tymi dokumentami należy zabrać ze sobą dowód opłaty za paszport lub dokument, który zwalnia nas z takiej opłaty. Koniecznie trzeba mieć ze sobą ważny dowód potwierdzający naszą tożsamość. Warto mieć też przygotowany odpis stanu cywilnego i poświadczenie obywatelstwa polskiego, ponieważ urzędnik w razie jakichkolwiek wątpliwości ma prawo o nie poprosić. Za wyrobienie paszportu zapłacimy 140 zł. Można jednak, w niektórych przypadkach skorzystać z ulgi. Do zniżek upoważnieni są uczniowie i studenci, emeryci, renciści, osoby, które utrzymuje małżonek, który jest emerytem, rencistą lub osobą niepełnosprawną. Z ulgi mogą także skorzystać osoby, które dostają stały zasiłek z MOPSu, kombatanci lub ofiary represji wojennych, osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny. Istnieje także możliwość uzyskania paszportu bezpłatnie w przypadkach gdy obywatel ukończył 70 lat lub przebywa w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym. Zwolnieni z opłat są także żołnierze, którzy mają pełnić służbę poza granicami Polski.

Na odebranie paszportu czeka się do 30 dni

Podczas oczekiwania na wydanie dokumentu, można kontrolować czy paszport jest już gotowy do odbioru za pomocą strony internetowej. Wystarczy wpisać numer sprawy, a system pokaże czy dokument jest już gotowy do odbioru. Informacje taką można uzyskać także telefonicznie. Paszport należy odebrać osobiście, jest on ważny przez kolejnych 10 lat.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here