Jak ugotować żurek?

Kuchnia polska słynie z zup. Polacy jedzą je niemal codziennie. Dodawane do niej warzywa, mięsa, przyprawy decydują o smaku, kolorze, konsystencji, ale wszystkie potrawy tego rodzaju mają cechę wspólną – zdaniem naukowców jedzenie zup ma bardzo dobry wpływ na stan układu pokarmowego.
Wśród naszych ulubionych, polskich zup numerem jeden wydaje się być żurek. Niektórzy uważają, że to jest to samo co barszcz biały. To jest prawda, ale tylko po części. Żurek to zupa, którą gotuje się z dodatkiem zakwasu sporządzonego na bazie mąki żytniej. Barszcz biały to kwaśna zupa, którą można doprawić kwasem pochodzącym z zakwasu żytniego lub innych produktów. Może to być sok z kiszonej kapusty albo kwaśne mleko czy kefir. Jeśli przyjmiemy taką klasyfikację, to na pewno każdy żurek jest równocześnie barszczem białym, ale nie każdy barszcz biały jest żurkiem.
Jak zrobić żurek na zakwasie żytnim, czyli najbardziej klasyczny ze wszystkich żurków?
Potrzebny jest wywar ugotowany na mięsie. Doskonale nadają się do tego żeberka wieprzowe, najlepiej wędzone. Można dodawać inne mięsa mieszając nieprzyprawione z wędzonymi. Do wywaru mięsnego należy dodać warzywa, takie jak na rosół oraz przyprawy: liście laurowe, ziarna pieprzu czarnego oraz ziele angielskie. Gdy wywar mięsno – warzywny będzie gotowy trzeba go przecedzić i dodać nowe liście laurowe i ziarna pieprzu oraz ziela, a następnie doprowadzić do wrzenia i wlać zakwas z mąki żytniej. Zakwas można robić samemu albo kupić gotowy w sklepie. Najlepiej zapytać o zakwas w małej, prywatnej piekarni – będziemy mieć pewność, że nie zawiera żadnych chemicznych polepszaczy.
Zakwasu dolewa się tyle, żeby uzyskać preferowany stopień kasowości. Gotowanie powinno trwać tylko kilka minut. Do żurku dodaje się ugotowaną wcześniej w wywarze pokrojoną marchewkę, ziemniaki, jajka ugotowane na twardo i pokrojone w kostkę (można na talerzu układać połówki jaj), kiełbasę białą ugotowaną w wywarze a następnie pokrojoną w plastry. Przyprawianie żurku nada mu dodatkowych smaków. Można użyć majeranku, czosnku, chrzanu tartego, śmietany. Podaje się go z pieczywem. Jest bardzo smaczny i sycący.

www.zapasczasu.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułIdealny podryw
Następny artykułJak zbić gorączkę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here