Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Optymalnie działające centralne ogrzewanie stanowi podstawę w sezonie zimowym – w szczególności wtedy, gdy na dworze pojawił się mróz. Niebagatelne znaczenie ma również ocieplenie domu, jednakże ma ono na celu jedynie zatrzymanie ciepła, które zostało wygenerowane przez piec. Czasami zdarzają się sytuacje, w których kaloryfery w poszczególnych pomieszczeniach nie generują tej samej ilości ciepła. W pierwszej kolejności warto sprawdzić termostat piecyka. Może się okazać, że wyeksploatował on już cały opał. W takim wypadku w zupełności wystarczające jest podłożenie nowej warstwy materiału opałowego. Czasami jednak wyżej wskazana dysfunkcja wynika z faktu, iż poszczególne grzejniki złapały zbyt dużą ilość powietrza. Takie przypadki zdarzają się niezwykle często i jest prosty sposób, dzięki któremu możliwe jest zniwelowanie tej uciążliwości. Trzeba jednak doskonale wiedzieć, jak odpowietrzyć kaloryfer.

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Niezbędne jest zakupienie w tym celu specjalnego kluczyka, który pasuje do danego rodzaju zaworów. Przeważnie umiejscowione są one po prawej stronie grzejnika, jednakże może się zdarzyć, że zostały one zamontowane na spodniej części kaloryfera.

Jak odpowietrzyć kaloryfer?Za pomocą kluczyka należy włączyć obieg powietrza. Przeważnie wystarczające jest przekręcenie śruby trzy razy, jednakże w przypadku silnie zaciśniętych zaworów może okazać się konieczne dłuższe kręcenie kluczykiem. Zadanie to wymaga siły, dlatego zdecydowanie lepiej, aby kaloryfery zostały odpowietrzone przez mężczyznę. Warto mieć również na uwadze, iż wraz z odpływem powietrza uciekać może również skondensowana para wodna. Dlatego warto zaopatrzyć się w małe wiaderko lub inny niewielki pojemnik, który należy podłożyć pod zawór. Nadmiar wody zostanie wówczas odprowadzony do naczynia, dzięki czemu nie będzie konieczne ścieranie jej z podłogi. Inaczej wygląda kwestia odpowietrzania grzejników gazowych.

Tutaj należy wykazać się nie lada ostrożnością. Odkręcenie złego zaworu może być dotkliwe w skutkach, dlatego zdecydowanie lepiej jest powierzyć tą czynność fachowcowi. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być również wyłączenie piecyka gazowego na czas odpowietrzania. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, cała powierzchnia kaloryfera powinna być ogrzana.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here