Ile czasu na rozpatrzenie reklamacji?

Uprawnienie do reklamacji zakupionego produktu lub usługi jest jednym z podstawowych praw każdego konsumenta. Konsument składający reklamację zwykle zastanawia się ile czasu na rozpatrzenie reklamacji ma producent.
Większość producentów zastrzega sobie termin na rozpatrzenie reklamacji do 14 dni. Zazwyczaj nie chodzi o 14 dni roboczych, tylko o pełne dwa tygodnie. Sprzedawca ma obowiązek wykonać reklamację bez zbędnej zwłoki. Jeśli dana rzecz ma zostać naprawiona, reklamacja zazwyczaj trwa najdłużej. Jeżeli chodzi o wymianę towaru, wszystko zależy od tego czy posiada on dany towar na stanie.
Warto pamiętać, iż od odrzuconej reklamacji istnieje możliwość odwołania się. Zawsze również można skontaktować się z rzecznikiem praw konsumenta, aby poznać swoje prawa i być ich świadomym.
Sprzedawca, który pozytywnie rozpatrzył reklamację musi także dokładnie objaśnić czy zgodził się on na wymianę towaru, naprawę wadliwego produktu czy po prostu zwrot pieniędzy.
Niestety zwrot pieniędzy jest najtrudniejszy do uzyskania w sytuacji reklamacji danego produktu lub usługi.
Gdy sprzedawca w terminie 14 dni nie udzieli kupującemu odpowiedzi na jego reklamacje, powinna ona zostać uznana za zaakceptowaną. Z całą pewnością taka sytuacja działa na korzyść konsumenta.
Okres czternastu dni należy liczyć od dnia kolejnego po złożeniu reklamacji. Jedynie gdy w ciągu tych dni przypadało święto, które było dniem wolnym od pracy czas na reklamację zostaje wydłużony o liczbę tych dni.
Przed zakupieniem dowolnego towaru należy dowiedzieć się czy istnieje możliwość zwrotu produktu a także ile wynosi jego gwarancja.
Do najczęściej reklamowanych przedmiotów należy odzież, obuwie, elektronika oraz sprzęty gospodarstwa domowego. Niestety często odrzucenie reklamacji może być wytłumaczone złym użytkowaniem danego produktu przez konsumenta. Warto zapoznać się z informacjami w jakich sytuacjach dany produkt można zareklamować, aby została ona uznana. Większość producentów udziela informacji w jakich sytuacjach należy zareklamować dany produkt.

www.przedsiebiorczapani.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here