Haftować można na wszystkim

Haftowanie postrzegane jest niekiedy jako przestarzała, albo trudna sztuka zdobienia. Tymczasem okazuje się, że haftować może każdy. Tworzenie pięknych wzorów daje ogromną satysfakcję, a ponadto pozwala nadawać zwykłym przedmiotom charakteru, nietuzinkowego wyglądu. Odrobina ćwiczeń doprowadza do tego, że jest się w stanie ozdobić ręczniki, koszulki, czy inne rzeczy codziennego użytku. Od czego zacząć?

Początki haftowania

Nabranie podstawowych umiejętności wymaga ćwiczeń na standardowym tamborku (taki znajdziesz m.in na: https://dlaszycia.pl/category/haft-akcesoria-tamborki). Wystarczy zaopatrzyć się w niego, igły, mulinę oraz materiały, które będą pierwszymi polami do ćwiczeń. Po naciągnięciu materiału na tamborek należy wykonać szkic tego, co będzie haftowane. Gotowe wzorniki można zakupić w pasmanterii. Warto zaczynać od łatwych zdobień, które nie tylko posłużą do wyćwiczenia rąk (nawet godzinne haftowanie bez wprawy może męczyć ręce), ale będą też podstawą do tego, aby móc wykonywać bardziej skomplikowane wzory.

Pętelka i podstawowe techniki haftu

Nauczenie się kilku technik haftowania to kwestia przećwiczenia różnych sposobów manipulowania igłą. Darmowe poradniki można znaleźć w internecie (w formie filmów, czy instrukcji ze zdjęciami). Nie brakuje także książkowych publikacji pokazujących każdy krok w dokładny i przejrzysty sposób. Na początek wystarczy umiejętność haftu krzyżykowego, następnie warto nauczyć się haftu koralikowego. To, jak szybko opanuje się sztukę haftowania zależy od indywidualnych predyspozycji, ale też od chęci do wykonywania własnych, oryginalnych zdobień. Haftowanie odpręża, umożliwia tworzenie dzieł sztuki z prawie każdej używanej przez nas rzeczy.

Na czym haftować?

Najczęściej haftuje się na ręcznikach. Tworzy się w ten sposób spersonalizowane prezenty dla bliskich (zawierające ich imiona, albo ciekawe cytaty). Warto zastanowić się jednak jak wiele przedmiotów codziennego użytku może zyskać zjawiskowy wygląd. Kwieciste zdobienia, interesujące grafiki, napisy, motywy zwierzęce i wiele innych. To wszystko może znaleźć się na koszulkach, sukienkach i spodniach. Ozdabianie ubrań w ten sposób (za pomocą samego haftu czy wykorzystywania koralików) sprawi, że będą one jedyne w swoim rodzaju. Haftować można także na butach, torebkach (szczególnie tych lnianych, które są tak popularne podczas zakupów). Tradycyjne zdobnictwo dotyczy obrusów, czy serwetek. Jednak można także zmienić wygląd poduszek, skarpetek, pasków do spodni. Ta technika pozwala też na tworzenie dzieł sztuki, takich jak ozdoby świąteczne, a nawet obrazków, które można umieścić w ramce. Haftowanie to zabawa, sztuka i wielka radość z ozdabiania i tworzenia nowych, pięknych przedmiotów. Wystarczy trochę ćwiczeń i głowa pełna pomysłów.

[Głosów:9    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here