Ciąża w czasie pandemii koronawirusa

Ciąża w życiu kobiety stanowi okres pełen napięcia i niepewności. W czasach pandemii koronawirusa, niepokój może nasilić się jeszcze bardziej. Każdemu przyszłemu rodzicowi zależy przecież na zdrowiu swojego potomstwa. Personel medyczny nieustannie dostosowuje standardy opieki okołoporodowej, aby w jak najlepszym stopniu spełniały swoje zadania w tym trudnym okresie. Działania ukierunkowane są na zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa kobiecie, jej dziecku oraz wszystkim pracownikom medycznym, którzy sprawują bezpośredni nadzór nad ciężarną. Koronawirus a ciąża – jaki ma wpływ na kobietę, zarodek oraz dziecko? Czy jest się czego obawiać?

Kobieta ciężarna – większe zagrożenie?

Kobiety w trakcie ciąży mają osłabiony układ immunologiczny. Z tego powodu są również bardziej narażone na różnego rodzaju zakażenia. Chodzi zarówno o choroby pokarmowe, oddechowe, ale również zakażenie koronawirusem. Koronawirus a ciąża, to nienajlepsze zestawienie. Takie kobiety zawsze należą do grupy wysokiego ryzyka. Powinny być więc otoczone w tym czasie szczególną troską i opieką.

Ciężarne doświadczają takich samych objawów klinicznych, jak inne osoby zarażone wirusem SARS-CoV-2. Najczęściej zaobserwować można gorączkę i kaszel. Zdarzają się również nudności i biegunki.

Wpływ wirusa SARS-CoV-2 na dziecko

W trakcie trwania ciąży, płód chroniony jest przed czynnikami zakaźnymi za pomocą bariery immunologicznej w postaci łożyska. Transmisja przezłożyskowa koronawirusa wydaje się bardzo mało prawdopodobna. Rokowania dla dzieci, których matki zostały zakażone przed terminem porodu są bardzo dobre. W przypadku kobiet przechodzących chorobę w sposób łagodny, wyniki testów na obecność koronawirusa u nowonarodzonych dzieci przynosiły wynik ujemny. Nie zaobserwowano również do tej pory związku z zakażeniem i zwiększeniem liczby strat ciąży u kobiet.

Pomimo dobrych rokowań, kobiety w ciąży powinny zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów. Jak podaje adamed.expert, w początkowym okresie zdecydowanie lepiej unikać kontaktów z otoczeniem. Pierwsze 12 tygodni jest bowiem bardzo ważne pod kątem prawidłowego rozwoju dziecka. Istotne jest również zachowanie odpowiedniej higieny. O wszelkich nieprawidłowościach w czasie przebiegu ciąży, należy na bieżąco informować lekarza prowadzącego. Takie postępowanie zwiększa szansę na brak jakichkolwiek komplikacji – więcej informacji znajdziesz na: https://www.adamed.expert/artykuly/szczegoly/ciaza-podczas-pandemii-sars-vov-2

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here